Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tandem Halátek - Brady se rozpadl

Opava /DOPLNĚNO/ - Náměstek primátora Dalibor Halátek vystoupil z klubu zastupitelů SOS pro Opavu. Důvodem jsou vážné spory s Pavlou Brady.

3.1.2014 22
SDÍLEJ:

Dalibor Halátek a Pavla Brady.Foto: DENÍK / František Géla

První dny nového roku přináší na opavské politické scéně nové přeskupení sil: rozbití tandemu Pavla Brady a Dalibor Halátek. Nutno ovšem podotknout, že tento tandem dvou hlavních protagonistů SOS pro Opavu, které vyhrálo v říjnu 2010 komunální volby, již dlouho fungoval pouze navenek a se skřípěním zubů.

Ve skutečnosti panovaly mezi náměstky primátora Halátkem a Brady napjaté vztahy a vážné spory. Ty v minulých dnech vyústily v Halátkův odchod ze zastupitelského klubu SOS pro Opavu.

Náměstek poslal médiím tiskovou zprávu, v níž problematické vztahy s Brady potvrzuje: „Dlouhodobé neshody v názorech na naplňování volebního programu mne donutily k tomuto kroku, byť si jsem stále s většinou členů hnutí SOS pro Opavu názorově velmi blízký.

Nicméně zahájená volební rétorika Pavly Brady mne utvrdila v tom, že nemá cenu dále setrvávat v uskupení, za nějž nechci v příštích volbách kandidovat a nechci se tedy ani prezentovat názory, s nimiž nemohu být zcela ztotožněn."

Halátek míní dále setrvat ve všech funkcích a dále pro město pracovat. Současně odmítl úvahy, že by jeho odchodem z klubu SOS padla koaliční smlouva s ČSSD. „Se sociálními demokraty budeme dál spolupracovat, nic se nemění," zdůraznil.

Podle jeho slov trvá tristní stav ve vztazích s Pavlou Brady, která mezitím přestoupila do Strany zelených, déle než rok.

„Podle mě je pod obrovským tlakem Strany zelených, komunikace s ní je čím dál horší, nikomu nic nevysvětlí, za vše, co se nepodařilo, obviňuje mě či své okolí," pokračoval Halátek a zmínil i animozitu mezi Brady a primátorem Zdeňkem Jiráskem (ČSSD), které si všímají nejen zaměstnanci radnice.

Halátek podle svých slov zatím neví, zda bude v letošních komunálních volbách kandidovat. Pokud ano, tak s nějakým nezávislým opavským uskupením, zcela jistě však ne s Pavlou Brady.

Na otázku redakce, jaká byla poslední kapka, která rozhodla, že z klubu zastupitelů SOS pro Opavu odejde, Halátek otevřeně přiznal, že SMS přestřelka mezi jím a Brady z konce roku: „Paní náměstkyně mi napsala, že mám vysokou hypotéku, takže je pro mě lepší přátelit se se sociálními demokraty, primátorem Jiráskem a náměstkem Danielem Žídkem.Takový útok mě utvrdil v odchodu. Něco takového opravdu nemám zapotřebí."

Halátek si rovněž povzdechl nad tím, kam se v rámci pracovních a původně i osobních přátelských vztahů s Pavlou Brady dostali.

Primátor Zdeněk Jirásek považuje podle svých slov Dalibora Halátka za kompetentního náměstka. Uvedl rovněž, že se jede dál, koaliční smlouva existuje, byť v jiné podobě. „Nevím jen přesně, zda existuje klub SOS, či v jakém formátu. Pavla Brady je u Strany zelených a stejně tak k této straně spolu s ní přestoupili i někteří bývalí členové klubu SOS," řekl primátor.

A jak se na Halátkův krok dívají někteří stávající členové klubu zastupitelů SOS pro Opavu? Zastupitelka Hana Brňáková ho vnímá jako přirozený vývoj: „Klub je rozdělen na Stranu zelených a SOS pro Opavu a já již delší dobu vnímám názorové rozdíly mezi Pavlou Brady a Daliborem Halátkem."

Její kolega Petr Baránek vnímá vývoj situace podle svých slov úlevně: „Je to správný krok, nebylo by možné a únosné v jednom klubu takto dále fungovat." Chod radnice to podle jeho mínění nijak neovlivní. „Oba to jsou soudní lidé, osobní nesváry hodí za hlavu a pro město budou dále pracovat," doufá zastupitel.

K věci se vyjádřila i další z členek klubu SOS pro Opavu Gabriela Mathiasová: „Nesouhlasila jsem s některými kroky a se způsobem jednání Pavly Brady, včetně toho, že změnila uprostřed volebního období stranickou příslušnost. Dalibor Halátek i já naplňujeme nadále náš volební program jako nezávislí. Předsedkyně bývalé SOS pro Opavu nyní členka SZ Pavla Brady si přála, ať se distancujeme veřejně."

Vyjádření Pavly Brady se i přes opakované pokusy nepodařilo naší redakci zajistit. V pátek měla dovolenou a mobil nezvedala.

Její vyjádření přineseme v úterním Opavském a Hlučínském Deníku.

Autor: Zuzana Urbánková

3.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 22
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení