A díky projektu „Soukromí pro každého“ se kýženého soukromí dočkali také klienti Chráněného a podporovaného bydlení pro duševně nemocné v Komenského ulici v Opavě.

Služba chráněného bydlení ve Vlaštovičkách funguje už sedmadvacet let a stávající prostory proto přestávají vyhovovat potřebám klientů. „Jejich věk se navíc zvyšuje a začínají se u nich vyskytovat nejrůznější přidružená onemocnění nebo choroby pohybového aparátu, které vedou ke snížené mobilitě,“ zmínila vedoucí chráněného bydlení Zuzana Janků.

Cílem stavebních úprav je komfortní a bezpečné bydlení, které umožní klientům maximální možnou míru samostatnosti při péči o sebe i domácnost.

Ze dvou pokojů byl vybudovan jeden samostatný byt s vlastní kuchyní, koupelnou a sociálním zařízením. Byly odstraněny nevhodné architektonické prvky a bariéry, došlo k výměně obkladů, dlažby a vybavení v koupelně, která byla doplněna o nejrůznější bezpečnostní prvky. Součástí bytu je i kuchyňská linka. Přestavba ve Vlaštovičkách byla náročná i finančně. Moravskoslezský kraj ji podpořil v rámci speciálního programu.

close Moravskoslezský kraj podpořil klienty středisek ve Vlaštovičkách i v Opavě. info Zdroj: se svolením Charity Opava zoom_in Moravskoslezský kraj podpořil klienty středisek ve Vlaštovičkách i v Opavě.

Velkou předností přestavěného bytu v Komenského ulici v Opavě je dostatek soukromí pro jeho obyvatele, kteří se potýkající s duševním onemocněním. Klienty opavského chráněného a podporovaného bydlení jsou lidé s diagnózou schizofrenie, bipolární nebo schizoafektivní poruchou.

V bytě velikosti 1+1 původně žili dva klienti Charity Opava. Jeden bydlel v pokoji bez kuchyňské linky a druhý v pokoji s linkou, takže měl výrazně nižší míru soukromí. Úpravou vznikly dva samostatné pokoje s vlastními kuchyňskými linkami.

Bydlení je určeno lidem s trvalým bydlištěm v Moravskoslezském kraji ve věkovém rozmezí od 18 do 65 let. „Průměrný věk našich klientů narůstá. Potýkají se s pohybovými problémy, a proto kromě soukromí, které jim přestavba bytu přinesla, je důležité také to, že znamenala odstranění bariér a dostupnost sociálního zařízení,“ přibližuje vedoucí charitního střediska Kateřina Víchová.

Projekt Soukromí pro každého podpořil Moravskoslezský kraj 657 tisíci Kč.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT - Strassenfest v Malých Hošticích

Strassenfest v Malých Hošticích slavil úspěch | Video: Gabriela Sedláčková