Jste jedním z několika stovek poškozených v kauze Harmonie? Pak v nejbližší době vyhlížejte pošťáka. Přinese vám tlustou obálku s rozsudkem. „Je to obsáhlé, jen poškozených je 650. V současné době to množíme. Odhaduji, že by mohl mít tak dvě stě stran,“ řekl včera odpoledne soudce Miroslav Mucha.

Pro Krajský soud v Ostravě tak končí jedna z největších kauz v poslední době. Vždyť jen vyšetřovací spis měl přes deset tisíc stran. Rozsudek sice padl před dvěma měsíci, jeho písemné zhotovení však znamenalo práci na několik dalších týdnů. „Je to hodně obsáhlé. Navíc jsem musel pracovat i na jiných kauzách,“ vysvětlil soudce. Senát vedený Muchou poslal hájeckou podnikatelku Hanu Vítečkovou za podvody a nezákonné jednání s předluženou společností na sedm let do vězení.

Podle Muchy neměla Vítečková v úmyslu klienty podvést, ale nezvládla svůj podnikatelský záměr vybudovat v Chorvatsku rehabilitační centrum. Mucha uvedl, že Vítečková není klasický podvodník. „Není to člověk parazitující na neštěstí druhých lidí. To ale nemohlo nic změnit na našem rozhodnutí,“ řekl soudce. Záměr byl podle něj dobrý, horší však byla jeho realizace. „Nezvládla to. Nemohla investovat v zahraničí tak vysoké sumy, když neměla počáteční zdroje příjmu,“ vysvětlil předseda senátu.

Vítečková měla problémy s dluhy už nejméně od roku 1997. Od té doby rostly do astronomické výše, což jí nakonec zlomilo vaz. V roce 2002 už byla její společnost silně předlužená. „Kam se obrátila, měla dluhy. Všechny ale přesvědčovala, že je v pořádku, že všechno uhradí,“ uvedl soudce Mucha. Jenže Vítečková si neúspěch nechtěla připustit a podnikala dál. Využívala své výřečnosti a půjčovala si další a další peníze. Jeden její známý tak třeba přišel o dům. Další více než dva miliony korun podnikatelka dluží majiteli stavební společnosti, která pro ni v Chorvatsku opravovala čtyři hotely. I nadále však Vítečková prodávala zájezdy, a to přestože věděla, že není pojištěna.

Největší problém přišel v roce 2003, kdy v Chorvatsku zůstalo bez zajištění přes 300 klientů. Dalších 340 pak k moři vůbec neodjelo. Soud podnikatelce navíc na sedm let zakázal činnost ve vedení obchodních společností a podnikání v cestovním ruchu. Vítečková, která celou kauzu bere jako spiknutí proti své osobě a která s obviněním nesouhlasí, se na místě odvolala. Žalobce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Případ tak poputuje k Vrchnímu soudu v Olomouci. roman.konecny@denik.cz