V pondělí ráno se posadil do křesla tradičního pořadu Snídaně s Novou, ochotně odpověděl na několik otázek moderátorů a nedlouho poté už po telefonu hovořil s naší redakcí. Po vítězství v prestižní soutěži Hasič roku byl mediálně doslova na roztrhání.

„Nijak extra to neřeším. Popravdě se už těším, až tohle všechno skončí a já se budu moct vrátit do plného tréninku," přiznal letošní vítěz ankety o nejlepšího sportovce opavského okresu Tomáš Petreček.

A že je co dohánět. V poslední době totiž běžecké boty anebo milované kolo musel vyměnit za baletní úbor. Společně s Nikolou Sukeníkovou ze Slezského divadla pečlivě nastudovával Labutí jezero od Petra Iljiče Čajkovského. S tímto číslem se vytasil na pátečním galavečeru v prostorech Top Hotel Praha.

„Neříkám, že jsem se tomu věnoval nějak ustavičně, ale celkově jsem to piloval asi měsíc. Na sobě jsem měl úbor určený přímo pro Labutí jezero," usmíval se.

Pro Tomáše Petrečka to byla nevídaná změna. Ještě během prázdnin se pohyboval po vrcholcích asijských osmitisícovek Gasherbrum I. a II. Nyní se promenádoval po módním molu. Když musel jít do trenek, nejedny z přítomných žen v hledišti se začaly rozplývat. Přece jenom tělo extrémního sportovce ze slezské metropole je poznamenáno tvrdým tréninkovým drilem. A to samozřejmě v dobrém slova smyslu.

O proražení ve světě modelingu ovšem Tomáš vůbec nestojí. „Nějaké nabídky tady byly, ale všechny jsem odmítl. V budoucnu se chci opět naplno věnovat pouze sportu," uvedl.

I když módní mola sám sobě zapověděl, patrně i v tomto odvětví by se neztratil. U Tomáše Petrečka je tak trošku zvykem, že na co sáhne, v tom se mu daří. Někteří na jeho konto hovoří jako o člověku z jiné planety. Uznejte sami, kdo v rámci jednoho dne ujede více než čtyři sta kilometrů na kole? Na moc lidí asi nenarazíte. I takto přitom může vypadat tréninková jednotka v Petrečkově podání.

Velkých sportovních výkonů bychom ovšem objevili celou řadu: „Ve finále jsme byli celkem tři. Všichni jsme si to navzájem přáli. Brali jsme to hlavně jako zpestření a také srandu."

Jako profesionální hasič má Tomáš Petreček v opavském sboru velké zastání u svých kolegů i nadřízených. V zaměstnání mu vychází maximálně vstříc. Jak by také ne. Je to jejich chlouba. Do Prahy z Opavy dokonce vyrazil celý autobus hasičů, kteří v hledišti hotelu svého parťáka mohutně podporovali.

„Za podporu jim mockrát děkuju. Byli opravdu hodně slyšet," přiznal Opavan, jenž letos zdolal dva osmitisícové vrcholy Gasherbrum I. a II. a dále dodal, že žádná party v opavské hasičské zbrojnici na programu není: „Tento úspěch se nijak zvlášť slavit nebude."

Soutěž Hasič roku Tomáši Petrečkovi zabral docela dost času. Absolvoval dvě soustředění a finále. Přišel tak o cenný čas, jenž mohl investovat do tréninku. Další z vrcholů sezony se přitom rychle blíží. Na přelomu listopadu a prosince vyrazí do Kostariky, kde ho čeká mistrovství světa v Adventure Race.

„Příští týden budu muset na tři dny zpět do Prahy, abych nafotil speciální kalendář. To také byla jedna z mnoha cen pro vítěze v soutěži. Pak už se budu věnovat jen a pouze tréninku, abych byl na Kostariku připraven v top formě," zakončil své povídání Tomáš Petreček.

Petr Dušek