Opavané již nyní například mohou v Obchodním centru Breda zhlédnout výstavu historické požární techniky. Exponáty se zde budou vyjímat až do 26. dubna.

Sedmdesát let je hodně dlouhá doba, a když budeme porovnávat techniku a vůbec celkový stav opavského sboru z roku 1945 s tím současným, zjistíme, že se vlastně snažíme porovnávat neporovnatelné.

Dnes mají opavští profesionálové k dispozici nejmodernější techniku, krásnou hasičskou zbrojnici v Těšínské ulici a mohli bychom pokračovat. Když se ovšem vrátíme do 23. dubna 1945, mimochodem prvního dne osvobození Opavy a dne vzniku prvního požárního sboru, mnohé zarazí, v jak těžkých podmínkách museli hasiči pracovat.

Sídlili tehdy v Radniční ulici v budově naproti bývalé nemocnice U Rytířů, která byla poškozena bombardováním. Původních členů bylo celkově patnáct. První dny a týdny hasičů byly velmi náročné a vyčerpávající. Museli řešit patnáct až dvacet zásahů denně.

Nejednalo se přitom pouze o požáry, ale i jiné akce. Šlo například o zabezpečování rozbořených budov anebo evakuaci zboží a materiálu ze zavalených sklepních prostor. Práce hasičů navíc byla ztížená tím, že si museli dávat pozor na nevybuchlou munici.

Za sedmdesát let se opavští profesionálové posunuli kupředu ve všech směrech. Na zbrojnici v Těšínské ulici může být Opava právem hrdá. Hasiči tam mají perfektní zázemí. Už patnáct let jsou navíc jedním ze šesti územních odborů Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

Skvěle fungují také vítkovská a hlučínská požární stanice, které spadají pod Opavu. Opavský odbor má v současnosti 91 příslušníků. Z nich je hned 59 na centrální stanici v Opavě, 16 jich pak je ve Vítkově stejně jako v Hlučíně. A to je oproti spíše provizornímu stavu z roku 1945 pořádný rozdíl.

Hasičské oslavy v Opavě

Centrum města

sobota 25. dubna
8.00 – 9.00 průvod hasičů městem z Dolního na Horní náměstí
9.00 – 10.00 mše svatá – konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie
10.10 – 11.10 služební přísaha a předání medailí příslušníkům Hasičského záchranného sboru
11.15 – 12.30 ukázky z činnosti hasičů na Horním náměstí (záchrana osob z věže Hlásky, hašení koňskou stříkačkou, vyproštění z havarovaného vozidla

8.00 – 13.00 výstava techniky na Dolním náměstí
8.30 – 10.00 Okresní festival hasičských přípravek na Horním náměstí
9.30 – 12.30 soutěže a hasičské dovednosti pro děti na Horním náměstí

OC Breda

do 26. dubna
denně 9.00 – 21.00 výstavy historické požární techniky

pátek 24. dubna
15.30 – 18.00 dynamické ukázky z činnosti ZSK MSK, hašení velkoobjemové cisterny a koše žebříku, činnost lezeckého družstva

středa 20. května
16.00 – 17.00 vyhodnocení soutěže „PO očima dětí"

Největším požárem bylo OBI

Historická fotografie požáru nákupního centra OBI ze začátku roku 2001. Během sedmdesáti let existence opavských profesionálních hasičů šlo patrně o největší požár, u něhož zasahovali.

Vybrat nejnáročnější požární akci, které se kdy opavští profesionální hasiči zúčastnili, není vůbec jednoduché. Minimálně čísla však v tomto případu hovoří jasně. Škoda za astronomických 192 milionů korun vznikla při požáru na Nový rok 2001. Došlo k němu v opavském nákupním centru OBI.

Hasiči tehdy museli zůstat na místě několik dní. Příčinou mělo být úmyslné zapálení. Ve své době šlo o nejrozsáhlejší požár podobného nákupního centra u nás.

Pokud se vrátíme dál do minulosti, musíme zmínit také případ z 22. srpna 1980 v komárovské farmaceutické společnosti Galena. Shořela tam skládka hořlavých kapalin a přímá škoda se vyšplhala na 9,65 milionu československých korun. Sedm lidí bylo zraněno.

O více než rok později vznikl velký požár v Olšanských papírnách v Opavě, kde chytil sklad papírových kotoučů. Poškozen byl majetek za 11,3 milionu Kčs. Obdobnou škodu oheň způsobil také v září 1996, kdy kvůli porušení technologické kázně došlo ke vznícení výrobní haly Stavebního podniku Opava.

Z velkých akcí poslední doby, při nichž zasahovali opavští profesionálové, nesmíme opomenout zmínit požár v obchodním domě Breda. Za vším stála závada na elektroinstalaci. Na opravu bylo potřeba 15 milionů korun.

Stejných čísel dosáhla škoda také před třemi a půl lety v Oticích, kde hořel sklad na montáž jízdních kol. Oheň někdo založil úmyslně. Zmínit je nutné také požár v hromadné garáži opavského dopravního podniku v Kylešovicích. Výsledkem byla škoda za 11 milionů korun.

Chloubou stanice je Tomáš Petreček

Tomáš Petreček není jenom vynikající sportovec, ale také špičkový profesionální hasič, který se ve svém oboru pohybuje už patnáct let.

Opavskou hasičskou stanicí v minulosti prošla řada legendárních osobností. Kdyby se zde však měla volit největší persona současnosti, nejspíš by padla volba na Tomáše Petrečka. Jedná se o extrémního sportovce, jenž profesionály z Opavy v minulosti mnohokrát proslavil.

Pravidelně se zúčastňuje náročných závodů v adventure racenga a podniká expedice na osmitisícovky v Asii.

Podařilo se mu zdolat například i vrcholy Gasherbrumu I a Gasherbrumu II. Prvovýstup na prvně zmíněnou horu by chtěl podniknout letos někdy na přelomu července a srpna. Jedná se o několikanásobného vítěze ankety o nejúspěšnějšího sportovce opavského okresu. Během roku 2013 zvítězil v prestižní soutěži Hasič roku.

„Na práci profesionálního hasiče se mi líbilo spojení dvou věcí. Člověk může pomáhat lidem, zároveň pracovat na své fyzičce a vzdělávat se v tom, co ho zajímá," okomentoval Tomáš Petreček před časem důvody, proč se rozhodl pro toto povolání.

Gudrich má v Opavě i svou ulici

Projíždíte-li v Opavě ulicí Gudrichovou, možná vás ani nenapadne, že je pojmenována po zakladateli českého hasičstva ve Slezsku. Jedná se o Rudolfa Gudricha, jenž se 10. března 1862 narodil v Hrabyni. Zemřel 13. září a pochován byl na Městském hřbitově v Opavě. Šlo o učitele, který působil v Kylešovicích a prakticky celý život zasvětil dobrovolné požární ochraně.

Gudrich se stal zakladatelem prvního dobrovolného hasičského sboru ve Slezsku, konkrétně v Kylešovicích. Nutno dodat, že vykonával řadu funkcí ve Slezské hasičské jednotě a jednalo se dokonce o prvního starostu Zemské hasičské jednoty slezské.

Dobový snímek požární techniky opavské zbrojnice v Těšínské ulici. Zde je konkrétně budova zachycena z vedlejší ulice Mlýnské.

Dobový snímek požární techniky opavské zbrojnice v Těšínské ulici. Zde je konkrétně budova zachycena z vedlejší ulice Mlýnské. foto: archiv HZS MSK – Územní odbor Opava

Historie opavských hasičů v datech

Vzhledem k tomu, že historie profesionálních hasičů v opavském okrese je velmi vydatná, pokusili jsme se vygenerovat ta nejdůležitější data. Zde je jejich přehled.

23. dubna 1945 – založení Městského požárního sboru v Opavě
1967 – dokončení nové požární zbrojnice v Těšínské ulici
1. července 1969 – zřízení požární stanice ve Vítkově
19. prosince 1985 – zřízení požární stanice v Hlučíně
2001 – vznik hasičských záchranných sborů krajů, HZS Opava se stal jedním ze šesti územních odborů (ÚO) HZS Moravskoslezského kraje
2010 – převzetí praporu HZS MSK ÚO Opava od města Opavy
2013 – titul Tomáše Petrečka v republikové prestižní soutěži Hasič roku

Seznam ředitelů HZS MSK ÚO Opava
do roku 1967 František Kadlček
1968–1969 Jaroslav Můra
1970–1990 Radomír Janků
1990–2000 Jaroslav Neuwirth
2001–2013 Břetislav Janošek
od května 2013 Kamil Pastuszek