„Dosti často se setkáváme s tím, že lidé parkují svá vozidla tak, že v případě potřeby by měli hasiči problém projet se svým vozidlem," potvrzuje velitel Městské policie Hlučín Luděk Olšovský.

Se stejným problémem se setkávají i strážníci v Opavě. „Nejčastěji se tato situace vyskytuje na sídlištích v Kateřinkách, v Kylešovicích a v oblasti předměstí ulice Olomoucké," upřesňuje tisková mluvčí Městské policie Opava Petra Stonišová.

Velitel jednotky dobrovolných hasičů Hlučín Martin Türke potvrzuje, že občas bývá problém dostat se s hasičským autem širokým 2,5 a vysokým 3,5metru na místo určení.

„Pokud je to nutné, bohužel jsme nuceni jezdit po trávě, riskovat, že odřeme zaparkovaná auta nebo jim poničíme zrcátka. Častým problémem také bývají neořezané větve stromů, které potom poškozují zásahové vozidlo a znesnadňují nám přístup," vysvětluje velitel jednotky dobrovolných hasičů Hlučín.

Dalším problémem pro řidiče hasičských aut je fakt, že lidé parkují příliš blízko křižovatek a poté je obtížné křižovatkou tak velkým autem projet.

Městská policie jak v Opavě, tak v Hlučíně provádí pravidelné kontroly zaparkovaných vozidel a snaží se dozorovat nad tím, aby ulice byly průjezdné a řidiči nestáli na nástupních plošinách pro požární techniku.

„Řidičům, kteří špatně parkují, hrozí pokuta, která může být uložena v blokovém řízení až do výše dvou tisíc korun," upřesňuje velitel Městské policie Hlučín. Při stání musí zůstat nejméně tři metry široký jízdní pruh pro každý směr jízdy. Lidé, kteří bydlí na užších komunikacích, by tak v zájmu svém i okolí měli parkovat na svém pozemku či v garáži.

„Bohužel mnozí lidé upřednostňují to, že své auto nechají raději na ulici, než aby si jej zaparkovali na parkovišti či dali na svůj pozemek," dodává závěrem velitel hlučínské městské policie Luděk Olšovský.