Hasičské záchranné sbory z celého kraje obdrží třiatřicet hasicích moderních vozidel a automobilových plošin pro záchranné práce ve výškách. Celou akci z velké části uhradila dotace, která činila 316 milionů korun. Takovéto naložení peněz z Evropské unie včera schválila Regionální rada Moravskoslezsko.

„Sedmnáct hasicích aut bude vybaveno kamerovým systémem, který sleduje polohu vozidla i okolí a komunikuje s operačním střediskem. Tato auta se využívají při každém zásahu a uplatní se i při mimořádných situacích.

Dalších šestnáct vozidel se díky zařízení na výrobu a přepravu pěny uplatní při velkoobjemovém hašení, například v průmyslových areálech, výškových budovách nebo na komplikovaně dostupných místech. Šest automobilových plošin a automobilový žebřík usnadní záchranné práce hlavně ve výškových budovách ve městech," popsal novou techniku hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

A jaká konkrétní technika přijde na Opavsko? Tři hasicí vozy s kamerovým systémem půjdou přímo do Opavy, jeden do Hlučína a jeden do Vítkova. Dále Opava obdrží jeden hasicí vůz s velkoobjemovými cisternovými stříkačkami, se zařízením na výrobu a přepravu pěny, který dostane Hlučín.

Opava se ještě může těšit na jeden automobilový žebřík. Nákup hasičských vozidel a techniky se uskuteční v průběhu příštího roku.