„Na začátku bylo oznámení zaměstnance firmy, že ve vzduchu cítí amoniak. Strojník při kontrole venkovního potrubí nad střechou objektu, vedeného k jednotlivým chladícím komorám, se nadýchal unikajícího plynného amoniaku a zůstal bezvládně ležet na střeše. Únik z ventilu potrubí se nepodařilo zastavit, proto firma požádala o pomoc na tísňové lince hasičů,“ popisuje cvičení tiskový mluvčí krajské záchranky Petr Kůdela s tím, že do areálu firmy vyjely dvě jednotky profesionálních a čtyři jednotky dobrovolných hasičů.

„Hasiči se převlékli do ochranného protichemického obleku. První skupina šla na střechu, kde unikal amoniak, zachránit zraněného strojníka. Museli jej protáhnout oknem do úzkého schodiště a po krkolomných schodech vynést ven, kde nejprve prošel pečlivou dekontaminací v dekontaminační sprše a pak mohl být ošetřen zdravotníky,“ pokračuje.

Další dvě skupiny hasičů v protichemických oblecích se podle jeho slov postaraly o provizorní opravu místa úniku kolem ventilu kapalného amoniaku a o intenzivní skrápění okolí místa úniku vodou.

„Policie uzavřela příjezdové komunikace podle příslušné havarijní karty, Městská policie Opava informovala obyvatelstvo vně areálu o úniku nebezpečného amoniaku pomocí mobilní sirény na služebním vozidle,“ uzavřel Petr Kůdela.