Podle slov jeho náměstkyně Pavly Brady (SZ) chce radnice omezit mimo jiné vydávání povolení pro nové herny. Od 1. ledna 2015 pak bude podle obecně závazné vyhlášky regulující hazard v Opavě usilovat o zrušení současných heren ve vybraných lokalitách.

Narazit byste na tato zařízení neměli například na Horním náměstí, v Ostrožné ulici, v ulici Mezi Trhy, celkově v městské památkové zóně. Od roku 2015 se pak herny z těchto vymezených lokalit budou muset přestěhovat někam jinam. Omezení této živnosti však nebude dáno jen ulicemi, ale také jejich vzdáleností od veřejných institucí. Od škol je „čistá" zóna v okruhu sto metrů, přičemž je tato vzdálenost počítána od vstupu do škol. Od nemocnic či poliklinik se pak jedná o odstup padesáti metrů.

Nicméně do konce roku 2014 mohou být provozovatelé heren relativně ještě klidní. Do té doby je žádná změna nečeká, mohou zůstat tam, kde jsou. Poté nová vyhláška vyžene z výše uvedených lokalit třináct heren z celkového počtu šedesáti, které na území Opavy podnikají.

O jak velký příjem tímto krokem město přijde, zatím radnice nevyčíslila, zdá se však, že jí to těžkou hlavu nedělá. „Jde o menší herny, případná redukce příjmů by byla únosná," vyjádřil se primátor Jirásek.

Zda se vše uskuteční, však ještě není jisté. Konečné slovo totiž mají zastupitelé.

Přistřihnout hernám křídla chce především SOS pro Opavu, jehož členové s tímto návrhem přišli. „Z průzkumu víme, že občané vnímají hazard jako negativum, a to v pořadí na třetím místě," argumentuje Brady. Za koaliční sociální demokraty se vyjádřil primátor: „Náš klub nevznesl žádné připomínky, ale zda bude mít tento návrh stoprocentní podporu, to nevím."

Podle již dřívějšího vyjádření jeho stranického kolegy a náměstka Daniela Žídka je třeba postupovat tak, aby to mělo minimální dopad na městskou kasu a činnosti spolků. Do pokladny dosud z hazardu plynulo dvanáct až třináct milionů ročně. Tyto peníze putují do sportu, sociální a kulturní oblasti.

.

pro zvětšení klikněte, černé čtverečky = herny, červené šrafování = obalová zóna, zelená plocha = zákaz požívání alkoholu