Ne vždy to v životě této ženy bylo růžové. Rodiče Karolína a Josef Kovalčíkovi hospodařili na malém políčku, čímž museli uživit celou početnou rodinu. Také stavení, ve kterém žili, nebylo velké. I proto se rozhodli pro stavbu domu, ke kterému přiléhaly hospodářské budovy.

Na tu si otec vypůjčil v tehdejší Reifeisence ve Stěbořicích, dluh pak splácel celý život. Jak už to v tehdejší době bývalo, některé produkty z hospodářství prodávala rodina na trhu v Opavě. V zimě pak s koňským potahem pracovali v lese při svážení dřeva.

„Naše maminka má základní vzdělání ze školy v Dolních Životicích. Dobře se učila, ale studovat nemohla. Rodiče si to nemohli dovolit,“ zmínily děti.

V roce 1929 se dnes již stoletá stařenka provdala za Antonína Najsra ze Slavkova, s nímž měla sedm dětí. Celý život pracovala v zemědělství, nejprve na soukromém hospodářství společně se svým manželem, později v JZD v rostlinné výrobě.

V roce 1979 oslavili spolu s manželem zlatou svatbu, o čtyři roky později bohužel ovdověla. Slavkovu však zůstala věrná a žije tam dodnes. I přesto, že je již delší dobu upoutána na lůžko a odkázána na pomoc nejbližších, stále se zajímá o dění v rodině a svém okolí. Stařenka se může pochlubit šestnácti vnoučaty a třiceti pravnoučaty.

Jak redakci sdělil starosta Slavkova Vladimír Chovanec, oslava narozenin paní Hedviky Najsrové se uskuteční příští sobotu 18. října a začne děkovnou mší svatou. Ta bude sloužena v kostele sv. Anny ve Slavkově od 10.30 hodin.

„Po mši svaté bude oslava pokračovat v sále Kulturního domu ve Slavkově, kde mezi gratulanty budou i představitelé obce, kteří oslavenkyni předají věcný dar. Paní Najsrová se podepíše do pamětní knihy obce a obdrží pamětní list obce Slavkov,“ řekl starosta.