Letos Ondřeje Gélu, Jana Braunše, Stanislava Holíka a Jana Balnera doplnili jejich kamarádi, povoláním také kováři, z Belgie: Patric Pelgroms, Raf Nulens a Philip Vervoort. Společně pracovali na figurálním díle skoleného draka, který leží na zádech v esovitém prohnutí s roztaženými křídly.
Výsledek opravdu stojí za to a je vystaven na nádvoří hradu.
„Dělali jsme na tom celý týden. Ze začátku jsme byli poměrně dost nervózní, abychom všechno stihli. Museli jsme dopasovávat nějaké komponenty, které nám do sebe moc neseděly," popisoval jeden z členů Kovárny Milostovice Ondřej Géla a vzápětí dodal: „Naši belgičtí kolegové to měli nastavené úplně jinak. Smáli se, vtipkovali, hodili nás do pohody a my si to od té doby opravdu užívali. Pracovali jsme dvanáct hodin denně a z výsledku jsme měli radost."
Celé dílo ležícího draka nese název Born and died on anvile. V překladu by to znamenalo: Zrodil se a skonal na kovadlině. Socha byla ukována z českého a belgického železa. Její rozměry jsou 1,20 na 1,50 metru. „Jako podstavec jsme zvolili kovadlinu, a od toho je tedy odvozen i název. Tímto dílem jsme zakončili dračí cyklus. Nyní si chci na chvíli odpočinout a zkusit vymyslet, na čem budeme dělat v budoucnu," uvedl dále.
Letošního Hefaistonu se zúčastnilo více než 500 uměleckých kovářů z osmnácti zemí světa. Během prvních šesti hodin po otevření Helfštýna, dorazilo na hrad zhruba pět tisíc lidí, kteří mohli obdivovat 358 vystavených exponátů.
„Od sběratelů jsme si půjčili námi vyrobené věci a zvítězili jsme v kategorii volná tvorba. Letošní ročník jsme si báječně užili. Seznámili jsme se s organizátory, kteří mimochodem všechno výborně zvládli a podívali jsme se do míst hradu, kde se nám předtím nepodařilo dostat," poznamenal Ondřej Géla a na závěr ještě doplnil:
„S kastelánem hradu Janem Laurem jsme se předběžně domlouvali, že bychom v příštím roce mohli udělat nějakou výstavu s kovářem Michalem Ptáčkem. Už jsme spolu něco ukovali. Uvidíme, jak to nakonec dopadne."
Petr Dušek