O problémech týkající se dialýzy jsme psali již v Opavském a hlučínském Regionu v úterý 27. listopadu 2007 v článku nazvaném Tanec kolem dialýzy: kritici hovoří o skandálu. V něm jsme mj. informovali o dopise kritizujícím ředitele SN Tomáše Stejskala za úmysl zprivatizovat či pronajmout dialýzu firmě Eurocare – Braun. Proti znění dopisu se tehdy ředitel i jmenovaná firma ohradili. Stejskal privatizaci odmítl s tím, že SN se dialýzy zbavit nehodlá. Možnost pronájmu tohoto oddělení fungujícího v nevyhovujících podmínkách však nevyloučil.

Podotkl, že alternativou je nájem nebytových prostor, ve kterých může dialýza být provozována. Podle jeho slov v takovém případě záleží na znění smlouvy, která musí být pro nemocnici výhodná. „Pokud bychom takovou smlouvu s případným provozovatelem uzavřeli, rozhodně by to nebylo za méně, než v současné době našemu zařízení vydělává,“ ujišťoval Stejskal s tím, že konečný verdikt musí udělat zřizovatel nemocnice, tedy kraj. Nicméně tanec kolem dialýzy neutichá.

Podle dobře informovaného zdroje, který si nepřál být jmenován, ale jehož jméno je redakci známo, nyní na tomto oddělení probíhá audit, který provádí pražská auditorská firma BNV Consulting, s.r.o., sídlící na Václavském náměstí. „Na co drahý audit, když to dokáže spočítat průměrná účetní? Jsou to vyhozené peníze. I bez drahého auditu víme, že zisk dialýzy činí 6 milionů ročně. A to je částka, do níž nejsou započteny drahé léky a ambulance. S tím by byl zisk o 2 miliony vyšší. Ptáme se tedy, proč dialýzu pronajímat firmě, která sice dá SN peníze na její opravy, ale to si přece nemocnice může udělat bez ní a zcela sama,“ míní zainteresovaní, kteří se obávají, že audit bude nakonec udělán tak, aby se dialýza hodila k prodeji. Tuto domněnku senior konzultant Helena Mitvallyová firmy BNV Consulting, s.r.o. odmítla. „My jsme soukromá a nezávislá firma, která si zakládá na tom, že se nenechá nikým ovlivnit. Naším úkolem je objektivně posoudit možnosti dalšího provozování dialyzačního oddělení.“

Na otázku, kdy bude výsledek auditu znám, Helena Mitvallyová odpověděla: „Předpokládáme, že v první polovině února.“ O tom, jak je problém okolo auditu opavské dialýzy citlivý, svědčí fakt, že v kuloárech nemocnice kolují domněnky o úzkých kontaktech zřizovatele SN, konkrétně náměstka hejtmana pro zdravotnictví Jiřího Veverky s auditorskou firmou. „ BNV je úzce napojena na inženýra Jiřího Veverku,“ tvrdí zdroj.

Náměstek Veverka možnost, že by byl nějak spojen s auditorskou firmou, jednoznačně odmítá: „O ničem takovém jsem zatím ani neslyšel a tato fáma není ničím podložená. Kategoricky popírám, že bych měl s auditorskou firmou BNV Colsuntig cokoliv společného,“ „Pana Veverku jsem v životě neviděla, nehovořili jsme s ním, žádné vazby nemáme,“ zareagovala Helena Mitvallyová.