VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hendikepovaným na vlastní kůži: těžko představitelné a omezující

Opava - Na prvním patře školní budovy se rozléhají zmatené výkřiky a smích. Za chvíli se objevuje zástup studentů s bílými holemi. S očima zakrytýma tmavými páskami už soustředěně oťukávají terén před sebou.

3.4.2009
SDÍLEJ:

Jana Fesslová, bronzová diskařka z paralympiády v Pekingu, se chystá v červenci na expedici do Himálaje. Její příběh vám přineseme v úterním vydání Opavského a hlučínského Regionu.Foto: Darja Verbíková

Někteří zavrávorají, když nenadále narazí na květináč či jinou překážku. Není lehké být slepý na vymezené chodbě, natožpak v ruchu městských ulic. A právě to, jak se žije s nejrůznějšími druhy tělesného a mentálního postižení, si studenti mohli vyzkoušet na akci Den humanity.

„První ročník je na zkoušku, pořádaný pro studenty gymnázia,“ řekla Kamila Tkáčová, jedna z koordinátorek projektu, na kterém se podílí některé opavské organizace pro zdravotně hendikepované.

Slepota jako součást života

Někde se předvádí chůze se slepeckým psem, jinde komunikace ve znakové řeči nebo držení rovnováhy na nakloněné kruhové plošince. Třídy, ve kterých Den humanity probíhá, jsou označeny zelenými a modrými balonky, bílými postavičkami z papíru a jasným číslováním.

Za dveřmi se sedmičkou se otevírá svět nevidomých, hluchoslepých a slabozrakých. Bílé hole či bílé s červeným pruhem, jednolité i skládací, s oporou pro paže… Klasické pomůcky, vedle kterých leží na stolech třeba šablony na bankovky a podpisy s plastickou stupnicí. Žluté na korunovou měnu, modré pro eura.

„Slepí na nich přiměřují peníze a po hmatu poznají, jakou hodnotu má bankovka, kterou platí prodavačce. Když se chtějí podepsat na pokladní doklad, použijí rámeček jako limitní prostor,“ vysvětlila Helena Bartošová, sociální pracovnice Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky.

Dále jsou zde měřicí přístroje všeho druhu opatřené zvukovým komentářem či hmatatelnými výstupky. Náramkové hodinky, mluvící teploměr či váha na suroviny, pásmo a skládací metr, dávkovač na léky opatřený plastickými arabskými čísly i těmi v Braillově písmu. Chuťovkou pro technicky založené návštěvníky je elektronická lupa sloužící slabozrakým k volitelnému zvětšování písma na dokumentech nebo třeba k ofocování jízdních řádů.

V Česku se nevyrábí, do Opavy se dováží z Rakouska, zato ji však město postiženým hradí v plné výši. A ta je nemalá. „Stojí kolem 25 tisíc korun,“ dodala Bartošová. I na ostatní pomůcky dostávají lidé příspěvky, záleží na jejich typu, míře postižení, pojišťovně…

Opodál si z krabice zakryté ubrusem studentka vytahuje kalkulačku. Ovšemže bez dívání. Život lidí s vadami zraku je zkrátka o vycvičeném sluchu a neomylném hmatu.

Jak otevřít bez ruky lak na nehty?

Za běžného provozu se zde učí biologie, nyní přemýšlíte, zda nejste v autolakovně. Všude se vznáší pach acetonu.

„To si děcka zkouší vzájemně lakovat nehty jen za použití jedné ruky,“ vysvětluje drobná blondýnka. Po stolech se válí i jiné šminky. V učebně se zaměřili na běžné denní úkony těla, kterému chybí končetina. Účastníci pokusu se mají obléknout či zavázat si kanady jednou rukou, někdy i poslepu.

„Dostali jsme za úkol v rámci semináře ze společenských věd vymyslet program, veškeré jeho disciplíny. Každý rok tady máme nějakou speciálně zaměřenou akci,“ hovoří o své motivaci podílet se na realizaci Dne humanity student třetího ročníku Martin Moša.

Mezitím už podává jinému hochovi klobouk s papírky, aby si vylosoval úlohu, kterou za ztížených podmínek provede.

S postižením od útlého dětství

Obejít všechna stanoviště je zhola nemožné. Program ve třídách začíná se zvoněním na hodinu. Ve fyzikální učebně má prezentaci mateřská škola pro hendikepované děti Eliška, která je jediná svého druhu na Opavsku. V pěti třídách soustřeďuje celkem šedesát dětí. Rozděleny jsou podle poškození zraku, sluchu, řeči, pohybového ústrojí. Navštěvují ji také autisté.

Někteří svěřenci mají i vady kombinované. Na stolech jsou opět rozloženy rozmanité pomůcky, které dětem pomáhají v léčení a nápravách problémů. Speciálně upravený rotoped, masážní hlavice, přístroj na správné vyslovování písmena R, ale třeba také tibetské mísy, které se používají v místnosti školky, kterou nazývají Snoezelen.

„Je to relaxační místnost, která simuluje prenatální stav. Je tam přítmí, hraje příjemná hudba, děti tam například masírujeme, hyperaktivní a autistické zklidňujeme,“ ozřejmila její funkci učitelka Helena Honová.

Hendikep brzdou? Jak pro koho

Součást Dne humanity tvoří i beseda s významnými osobnostmi, které se nenechaly zdrtit tíhou osudu a přes své postižení vynikly ve svém oboru. Při pohledu na obrazy Markéty Peluňkové, pražské rodačky žijící v Opavě, lze těžko uvěřit, že je malovaly nedovyvinuté ruce.

Člověk s prsty by se kolikrát na tak čisté linie a konkrétní tvary nezmohl. Jásavé barvy, jindy zase snová nálada, především však víra a naděje, se odráží v každém z děl. „Maluji pro sebe, pro radost. Nejraději křídou, protože se dobře maže po papíře,“ uvedla popudy k tvorbě a svou techniku autorka, která je teď na mateřské dovolené.

Že člověk může i z vozíčku dosáhnout na medaile, doložila studentům diskařka Jana Fesslová, bronzová z mistrovství světa v holandském Assenu za rok 2006 a nejnověji také z paralympiády v Pekingu, která se konala v roce 2008.

Den humanity má za sebou první ročník a neměl by být poslední. Slezské gymnázium bohatým programem, zajímavými hosty i zvládnutou organizací akce dokázalo, že může příště pozvat i širší veřejnost.

(dar)

3.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Souhrn fotbalového víkendu

FC Hlučín – FC Odra Petřkovice 2:1
9

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

U vážné nehody třináctiletého cyklisty zasahovali v sobotu 21. října záchranáři ve Vávrovicích.

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení