První adventní neděli 3. prosince se budova bývalého obchodního domu Breda&Weinstein, jenž je stále zahalená do ochranné plachty, rozsvítí v 18 hodin prostřednictvím desetiminutových videomapingů. Na plachtu budou dvakrát promítnuty sochy majitele obchodního domu Davida Weinsteina a jeho stavitele Leopolda Bauera, oživené umělou inteligencí. Hlasy jim propůjčili Hynek Čermák a Miroslav Mejzlík.

„Videomaping je věnovaný 150 výročí narození Davida Weinsteina, které bude v příštím roce,“ říká předsedkyně spolku Na záchranu OD Breda Linda Bittová. Opavští basketbalisté se připojí prodejem svařáku firmy Bobaja a jeho zakoupením přispějí Opavané na další spolkové aktivity.

Strakatý Eskymo, tmavý Tintin a jejich velitel v tréninku  Umístění na mistrovství vyžadovalo dokonalou fyzickou kondici obou parťáků.
FOTO: Canicross. Takové jsou úspěchy borců a psů z Opavska na mistrovství světa

Tím však aktivity spolku v souvislosti s Davidem Weinsteinem nekončí. V domově OAZA bude ve středu 6. prosince pro jeho obyvatele promítnutý dokument o tragickém osudu rodiny Davida Weinsteina a ve čtvrtek 21. prosince bude tento dokumentární snímek promítnutý v 18 hodin ještě v kulturním centru KUPE. Spolek bude též prodávat zájemcům parkety s původním logem B&W. Na jaro příštího roku připravuje ve spolupráci s MOD architektem Jakubem Heppem a kurátorem Václavem Hájkem ještě výstavu ke zmíněnému Weinsteinovu výročí. „Těmito akcemi chceme vrátit úctu a respekt Davidu Weinsteinovi, který je v podstatě opavským Tomášem Baťou,“ konstatuje Linda Bittová.

Otevření KFC v OC Silesia, 13. listopadu 2023, Opava.
VIDEO: Už jste vyzkoušeli, jak se vám líbí? Druhá restaurace KFC v Opavě táhne

Český obchodník a podnikatel David Weinstein, narozený 24. ledna v Hodolanech, byl spoluzakladatel a následný majitel společnosti Breda et Weinstein, která v centru Opavy provozovala obchodní dům Breda a následně i stejnojmennou síť obchodních domů ve Slezsku a v Rakousku. V roce 1938 zabrali Němci území Opavska a zbavili jeho rodinu vlastnictví firmy i dalšího majetku. Musela opustit i svou opavskou vilu, která pak sloužila jako vyšetřovna místního gestapa.

Advent na zemědělce 2019.
Oblíbený Advent na opavské zemědělce se k zájemcům znovu vrací

Weinsteinovi se odstěhovali do Prahy a připravovali se na opuštění republiky, což se však po zřízení protektorátu Čechy a Morava zkomplikovalo. David Weinstein zemřel v Praze 4. srpna 1939 ve věku 65 let a neověřené informace říkají, že spáchal se svozu manželkou Irmou v pro ně tíživé situaci sebevraždu. Vycestoval se podařilo jeho synovi Robertovi, který se s rodinou usídlil v Izraeli. Obchodní dům Breda&Weinstein změnil po válce několikrát název. V roce 1945 byl přejmenovaný na Průkopník a později na Prior. V roce 1989 mu byl vrácený původní název. Od roku 2012 je uzavřený a rodinná vila Weinsteinů byla přeměněna na bytový dům.