Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadlo je skvost opavské architektury

/HISTORIE/ Během Opavského kongresu Svaté aliance sedávali v hledišti Slezského divadla od 20. října do 20. prosince 1820 ruský car Alexandr I., pruský král Bedřich Vilém a rakouský císař František I.

18.12.2016
SDÍLEJ:

Divadelní budova v honosně novorenesančním slohu.Foto: publikace Divadlo v Opavě

Město má v profesionálních divadelních aktivitách velmi dlouhou tradici. Kočovné společnosti vystupovaly od roku 1745 v sále domu s názvem Schmetterhaus stojícím na Horním náměstí.

Sál v roce 1763 vyhořel a obnovení se dočkal až roku 1772. V tomto mezidobí hrávaly kočovné společnosti na různých vhodných místech. Od roku 1768 pořádal hrabě Ignác Dominik Chorynský z Ledské hlavně operní představení ve svém paláci, dnes známém jako Blücherův palác.

Poslední představení se tam konalo při průjezdu velkoknížete Pavla městem v roce 1781.

MĚSTO SI VYBUDOVALO VLASTNÍ DIVADLO

Základní kámen dnešní budovy Slezského divadla, tehdy Městského divadla, byl položený 1. května 1804 a provoz otevřela na podzim roku 1805 hra Karel Smělý zahraná hereckou společností Karla Flebbeho.

Opavské divadlo se v roce 1820 zapojilo do velmi významné události, kterou byl opavský kongres Svaté aliance s účastí rakouského, ruského a pruského panovníka. Jeho úkolem bylo pořádání divadelních představení a společenských akcí. Během trvání kongresu uvedlo opavské divadlo 78 titulů, převážně veseloher.

V roce 1882 prošla divadelní budova velkou rekonstrukcí podle návrhu Eduarda Labitzkého a v září 1883 se znovu otevřela divákům. V červnu 1909 byla poničená požárem a po opravě byl její interiér zařízen v duchu Ludvíka XVI.

V letech 1919 až 1938 byla budova pronajímána na pravidelná česká představení. Znovu ji uzavřelo totální nasazení v září roku 1944 a po skončení okupace byla opravena.

Činnost už Slezského národního divadla byla zahájena v srpnu 1945 podle původně německého vzoru vícesouborového divadla s jednotlivými soubory: činohra, opera, orchestr a balet. První diváky přivítala Čapkova hra Matka a Smetanova opera Prodaná nevěsta.

Slezské divadlo ve stroze socialistickém realismu.

Slezské divadlo ve stroze socialistickém realismu.

NECITLIVOU ÚPRAVU BUDOVY ZMĚNILA AŽ SOUČASNOST

Vedení města v roce 1949 rozhodlo o nové podobě objektu a z původně novorenesančního stylu ho změnilo do podoby strohého socialistického realismu s názvem Slezské divadlo Zdeňka Nejedlého. K už tak nudně vyhlížející divadelní budově byla v roce 1957 „přilepena" ještě správní budova a celek byl v ostrém protikladu k sousední konkatedrále.

Štěstí se na objekt usmálo až koncem minulého století. Název byl zkrácen na Slezské divadlo a rekonstrukce v letech 1990 až 1992 vrátila opavskému divadlu jeho historický novorenesanční půvab, včetně množství odkrytých pozlacených štuk na stěnách a stropě hlediště.

Další rozsáhlejší rekonstrukce interiéru, hlediště a jeviště se uskutečnila v letech 2010 a 2011. Slezské divadlo patří k nejstarším divadlům v České republice a zůstává vlajkovou lodí opavské kultury. Jeho budova je zapsána v seznamu nemovitých kulturních památek.

Autor: Jitka Hrušková

18.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení