Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

HISTORIE: Horní náměstí

Opava - Horní náměstí bylo od doby rozvinutého feudalismu správně–politickým centrem i střediskem obchodního, společenského a hospodářského života Opavy jako hlavního města Slezska

12.12.2009 1
SDÍLEJ:

Tak vypadalo Horní náměstí v roce 1891.Foto: kniha Stará Opava

V místě dnešní Slezanky stávala městská radnice. Byl to dvouposchoďový, původně měšťanský dům, který město koupilo v roce 1580 od řezníka Matýska a nechalo svým nákladem přestavět.

Vedle kanceláře purkmistra s prostornou zasedací síní, městskou pokladnou a se spořitelnou přibyla později ve druhém patře slezská obchodní a živnostenská komora, fungující do roku 1909 a byty pro dva soudní sluhy. Zasedací síň byla roku 1851 vymalována opavským malířem Josefem Mullerem a nad dveřmi radnice byl umístěný městský znak.

V radnici se nacházely i dvě cely pro vězně. Své domy na náměstí mívali nejbohatší měšťané a všechny měly i právo vinného šenku. Obě náměstí a krátká ulice Mezi Trhy ležely na křižovatce hlavních obchodních cest procházejících městem.

Cesta z vnitrozemí vstupovala do Opavy Hradeckou bránou a šla Ostrožnou ulici do jihovýchodní části Horního rynku. Tam se k ní připojovala Krnovská cesta a spojeně pak procházely ulici Mezi Trhy, Dolním rynkem a vystupovaly z města Ratibořskou bránou.

Náměstí zůstalo v roce 1945 pouhým torzem. Většina domů i s radnicí byla zničena a nahrazena novostavbami. Úpravu náměstí projektoval architekt Ivo Klimeš, Slezanka s atriem byla vybudována v 60. letech podle projektu ing. arch. Josefa Krischkeho.

Dominantou Horního náměstí je zděná budova městské věže zvané Hláska. Původní dřevěnou věž, z níž byly hlášeny požáry, zahajovány trhy i slavnostní shromáždění, smetla ve třetí čtvrtině 16. století vichřice. Novou věž postavil opavský stavitel Kryštof Prochhuber v roce 1618 a v letech 1763 až. 1805 se v jejím prvním patře hrávalo divadlo.

Věž byla nejstarším obchodním centrem města. Od roku 1327 se pod ní nacházela řada dobových obchodních komor, sloužících k uskladnění prováženého zboží a jeho prodeji. V polovině 16. století byly nahrazeny obchodními domy, připomínajícími tržnici.

Za hláskou stávaly původně domy deseti nejbohatších měšťanů, proti hlásce je divadelní budova z roku 1805, konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie a stával tam i věhlasný hotel Koruna z poloviny 17.století, dříve zvaný U zlaté koruny.

Náměstí mělo tři kašny a množství kaváren. Starobylost východního bloku kolem věže byla setřena neuváženou přestavbou v roce 1930, kdy staré domy privilegovaných kupců ustoupily tehdy moderním stavbám obchodních domů.

(zdroj: Náměstí a ulice města Opavy)

Autor: Jitka Hrušková

12.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení