Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesk a bída proslulých Jánských Koupelí

/HISTORIE/ Vznikly v 19. a největšího rozmachu dosáhly ve 20. století. Jejich součástí jsou tři léčivé prameny – Janův, Pavla a Marie.

13.11.2016
SDÍLEJ:

Tato fotografie Jánských Koupelí pochází z doby jejich největšího rozkvětu.Foto: archiv

Na mapě Vévodství opavského z roku 1736 je přibližně v místě jejich vzniku symbol džbánu, což může vypovídat o přítomnosti léčivých pramenů, a první písemná zmínka o nich je z roku 1640.

Jánské Koupele vznikly na začátku 19. století někdy kolem roku 1811 v osadě Bad Johannisbrunn, která nesla jméno po zakladateli, hraběti Janovi z Tenczina, po kterém je pojmenován i jeden z minerálních pramenů – Janův.

Jánské Koupele se dynamicky rozvíjely díky blízkosti Opavy jako hlavního zemského města, krásné přírodě údolí Moravice a v neposlední řadě i módnímu lázeňskému trendu. Právě módní pobyty v lázních však ve 30. letech 19. století vyvolaly značnou konkurenci, které musely i Jánské Koupele čelit.

.

CHVÍLI SE ZDÁLO, ŽE BOJ O MÍSTO NA SLUNCI PROHRÁVAJÍ

Ručičku vah naštěstí ustálil objev druhého pramene, Pavly, pojmenovaného po dceři majitele hraběte z Arzu, který nechal též zrekonstruovat lázeňské budovy. V roce 1884 převzal lázně do svého vlastnictví známý podnikatel Carl Weisshuhn a dál je zveleboval.

Další úpadek objekt zažil koncem 19. století s nájemcem Adolfem Smetanou a vzchopil se až v majetku hraběte Camilla Razumovského, který už vlastnil hrad Vikštejn a obec Melč. Jánské Koupele byly tehdy považovány za ozdobu panství. Prošly rozsáhlou modernizací a přibyl jim pramen Marie, pojmenovaný po hraběnce.

Největšího rozkvětu se však dočkaly počátkem 20. století, kdy byly postaveny další lázeňské budovy, altánky a zrekonstruovány studny na léčivé prameny. Jejich minerální voda se v láhvích prodávala pod názvem Stahlquelle Johynisbrunn.

Ve třicátých letech přibyla Jánským Koupelím moderní laboratoř a byly vybaveny nejmodernějšími dobovými technologiemi.

Čilý ruch a plno lidí, kteří se sem přijeli zotavit. Takhle Jánské koupele vypadaly na počátku minulého století.

LÁZNĚ POMÁHALY LÉČIT RŮZNÉ NEMOCI

Jánské Koupele navštěvovali pacienti s chorobami srdce, oběhového ústrojí, křivicí, chronickými onemocněními kůže, nervové, zažívací a dýchací soustavy i míchy. Pomáhaly lidem od otylosti, dny, hemoroidů, revmatismu – nebo od závislosti na drogách.

K terénní léčbě byly využívány promenádní trasy s lavičkami, pavilony a lipovou alejí. Lázeňský areál zněl hudbou a pořádaly se v něm divadelní představení i taneční zábavy, a měl též sportovní vyžití. Janův pramen byl využíván k vodoléčbě, Pavla je bohatá na železo i oxid uhličitý a Marie na hořečnaté a vápenaté soli.

.

UPLYNULÉ ČTVRTSTOLETÍ BYLO K JÁNSKÝM 
KOUPELÍM KRUTÉ

Poslední skutečnou lázeňskou sezonu se vším všudy zažily v roce 1940 a pozemky rodiny Razumovských pak zabrala třetí říše. Jánské Koupele využívali Němci pro výcvik Hitlerjungend i jako tábor pro zajaté důstojníky.

Po válce byly už znárodněné lázně využívány jako dětská ozdravovna a později jako rozsáhlé středisko ROH, fungující od května do října. Po další rekonstrukci v 80. letech mohly být využívány už celoročně.

Po roce 1989 přišly na Jánské Koupele těžké časy. Byly převedeny na společnost OREA, a od té doby to s nimi šlo rychle z kopce. Nevyužívaný a neudržovaný objekt zchátral – park zarostl, uzavřené prameny jsou zanesené hlínou a do budov zatéká.

Na lepší časy se zablýsklo teprve nyní. Vlastníkem Jánských Koupelí se stal známý český tenista Tomáš Berdych a dává jim novou naději na návrat na výsluní.

Přečtěte si také: Janské Koupele? Zatím ve stadiu plánování

Autor: Jitka Hrušková

13.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení