Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Müllerův dům je vzpomínkou na zámek

/HISTORIE/ Opavský zámek z plánku Opavy vygumoval čas a jedinou připomínkou jeho existence je Müllerův dům. Jednopatrová budova s valbovou střechou a vikýři prošla v roce 1726 přestavbou a dnes je na seznamu kulturních památek.

2.4.2017
SDÍLEJ:

Müllerův důmFoto: DENÍK

Původní hrad založil kolem roku 1400 kníže Přemysl I. a objekt prošel v letech 1607 až 1634 přestavbou na renesanční zámek. Měl podobu čtyřkřídlé patrové stavby s nízkou atikou, přístup vedl ze západu a severní křídlo mělo dva trakty.

Kolem let 1712 až 1713 navrhl slavný architekt J. L. Hildebrandt pro knížete Antonína Floriána z Liechtensteina barokní přestavbu zámku, ale už k ní nedošlo. V roce 1725 byly provedeny jen drobné úpravy a v 1. polovině 19. století byla na místě opevnění vybudovana květinová a okrasná zahrada.

V roce 1890 ho stát a město od Lichtensteinů vykoupilo a dva roky poté byl celý zámek bohužel zbořen.

ARCHEOLOGICKÝ PRŮZKUM ODHALIL ČÁST STARÉ OPAVY

Z celého areálu se dodnes zachoval pouze Müllerův dům z roku 1723, postavený nad zasypaným hradním příkopem. Nachází se u Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea na místě původního hradního mlýna, napájeného vodou z hradního příkopu.

V 16. století byl objekt přestavěn na hradní kuchyni a v první polovině 17. století sloužil jako sýpka. Po přestavbě z roku 1726 se stal obytným domem pro zámeckého správce Lichtenštejnského zámku.

Archeologický výzkum, provedený archeology Slezského zemského muzea a specialisty z Národního památkového ústavu, odhalil v jeho sousedství pozůstatky městského opevnění, tvořené hradební zdí zhruba ve dvoumetrové šíři. Její vnitřní líc ve směru do centra koresponduje se západní stěnou Müllerova domu a hradba je v něm částečně zakomponovaná.

OSUDY ZÁMKU MAPUJE PUBLIKACE

Po demolici zámku je Müllerův dům jedinou dochovanou vzpomínkou na původní zámecký areál. V první republice v něm byla expozice zaměřená na československé legie a v současné době ho spravuje Slezské zemské muzeum.

Osud zámku přibližuje kniha Opavský zámek autorů Hany Miketové a Karla Müllera, která prezentuje zatím nejúplnější publikovaný soubor obrazových, písemných a některých hmotných památek spojených s opavským zámkem.

Odhaluje příběh od spletitých okolností vzniku původního hradu přes období, kdy na zámku sídlila opavská knížata, až po jeho demolici. Značný prostor autoři věnují jeho smutnému epilogu, svázanému s proměnami společnosti po roce 1848. Na pozadí dějin opavského zámku mohou čtenáři sledovat důležité urbanizační procesy, které městu vtiskly z velké části tu tvář, která je dnes vnímaná.

Autor: Jitka Hrušková

2.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení