VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dům postavil spolek tovaryšů

/HISTORIE/ Spolkový dům katolických tovaryšů v opavské ulici Na Rybníčku byl postaven koncem 19. století na volném prostranství. Byl výsledkem čtyřicetiletého spolkového úsilí o vlastní reprezentativní budovu.

2.12.2017
SDÍLEJ:

Takto vypadal dům Na Rybníčku v první polovině minulého století.Foto: www.staraopava.cz

Spolek katolických tovaryšů sdružoval ve městě od roku 1855 německé i české řemeslníky a tovaryše. Ze začátku neměl odpovídající zázemí a působil v pronajatých prostorách. V roce 1891 sice získal vlastní, ale ty nebyly pro jeho potřeby vyhovující.

Oslovil proto místního stavitele Josefa Hrušku a za peníze bohatých měšťanů mu zadal projekt na výstavbu budovy, která by splnila reprezentační požadavky. Stavební práce začaly v ulici Na Rybníčku roku 1894 a budova v renesančním slohu byla v příštím roce dokončena.

Původně byla postavena jako malá divadelní scéna se sálem, jevištěm a zázemím pro jeho profesní potřeby a spolek v ní začal vyvíjet činnost od roku 1896.

Dvoupodlažní křídlo směrem do Riegrovy ulice mělo v přízemí restauraci s kulečníkovým sálem a v patře byla spolková knihovna, nocležna a kanceláře. Jižní část dělila oplocená předzahrádka. Podél ulice Na Rybníčku vyplňoval objekt rozměrný sál s galerií a jevištěm, bohatě dekorovaný štukem.

K východní straně k němu neodmyslitelně patřila zahradní restaurace pro letní provoz, přístupná z přísálí. Jako Společenský dům Gesellhaus sloužila budova nejen potřebám profesního spolku, ale také jako trvalá scéna Divadelní ochotnické jednoty.

Ta uváděla repertoár v češtině, ale dříve k němu neměla dobré zázemí. První české představení bylo v objektu uvedeno 13. listopadu 1896. Kromě divadla byly v sále zajišťovány přednášky a plesy, po válce byla budova chvíli využívaná pro politické účely.

V roce 1965 byla adaptovaná pro účely závodního klubu Ostroj a postihly ji nevhodné stavební zásahy, zejména v otevření jižního vstupu a v přístavbě terasy. Původní restaurační lokál byl rozšířen na úkor kuchyně.

Interiérová výbava restaurace i vstupu byla v duchu tehdejší doby pořízena z typových a velkosériových prvků neurčitého architektonického výrazu. Některé příklady za všechny: Hlavní schodiště na východní straně, přístupné z druhé podesty, prošlo radikální přestavbou a vzniklo trojramenné.

Osvětlení mu poskytovalo velkoplošné okno s předprostorem, využitým jako zimní zahrádka. Původní zdobené litinové zábradlí bylo nahrazeno svařovaným kovovým s geometrickými plechovými šablonami.

Dům se stal centrem celé řady vyhlášených kulturních a společenských akcí. Záměr na využití budovy jako univerzitní knihovny se proto setkal s velkou nevolí Opavanů, kteří chtěli svůj oblíbený „Rybníček“ zachovat.

Vyhráli a roku 2010 prošla budova celkovou rekonstrukcí, která přinesla zkvalitnění prostor a nadále slouží jako multifunkční kulturní dům s největším sálem v Opavě.

Autor: Jitka Hrušková

2.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
11

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Tento týden představíme prvňáčky ZŠ Kravaře

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

V Klokočově hořela sláma, požár ohrožoval kravín

Pět hasičských jednotek vyjíždělo v neděli odpoledne do Klokočova, kde začal hořet stoh s lisovanou slámou.

Koledy si zazpívají sportovní tváře okresu, chybět nesmí ani Karel Kostera

Termín letošního ročníku akce Deníku Česko zpívá koledy se neúprosně blíží. Už ve středu 13. prosince se tradiční vánoční písně v 18 hodin rozezní také opavským okresem.

O kuriózní případy nemají strážníci v regionu nouzi

Čas od času jsou strážníci v opavském i bruntálském okrese nuceni řešit situace, které dokážou vyvolat úsměv na tváři nebo nad nimiž si lidé takříkajíc ťukají na čelo. Roli v nich často hrají alkohol, zapomnětlivost i různí živočichové.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT