Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šilheřovice zdobí historický zámek s parkem

/HISTORIE/ Na místě zaniklé renesanční tvrze ze 16. století vyrostl v 18. století trojkřídlý zámek v klasicistním a částečně novobarokním slohu s anglickým parkem, loveckým zámečkem a pavilonem Švýcárna.

12.8.2017
SDÍLEJ:

Se šilheřovickým zámkem se pojí dlouhá historie.Foto: archiv

Po zrušení jezuitského řádu vlastnil panství náboženský fond, od kterého ho koupil Fridrich Eichendorf. V roce 1787 nechal na pozemku po bývalé tvrzi postavit romanticky vyhlížející barokní zámek.

Trojkřídlá jednopatrová stavba s mansardovou nástavbou má u každého křídla stejně vysokou budovu se zdobenou fasádou. V roce 1845 se majitelem šilheřovického panství stal pruský královský tajný rada Salomon Meyer, svobodný pán z Rothschildu, a jako vlastnictví zůstalo proslulému bankéřskému rodu až do druhé světové války.

Po druhé světové válce zámek sloužil jako hornické učiliště, kde probíhaly také výchova a vzdělávání dětí a mládeže. Od roku 1967 až dosud v něm sídlí učiliště pro zaměstnance v gastronomii, prodavače a kadeřnice. Občas jsou v něm pořádané též některé společenské akce.

Po roce 1820 k zámku přibyl anglický park, který patří k největším svého druhu v republice. Uprostřed se nachází rybník s loveckým zámečkem a v okrajové poloze u romantické brány s kamenným kančím sousoším je Evelinino jezero s ostrůvkem.

K němu se váže příběh o Evelíně z Rotschildů, která se v něm prý z nešťastné lásky utopila.

Park byl postupně rozšiřován až do současné rozlohy osmadevadesát hektarů, plné zeleně. Původně zde byly vysazeny buky a také rozložité duby působí velmi impozantně. Přímo u zámku zase rostou skupiny mohutných platanů a pěnišníků.

Významný prvek představují tři umělé vodní plochy a pozůstatky romantických staveb, před zámkem stojí hudební pavilon. Ve svahu hlavního palouku pod zámkem stojí Neptunova kašna, v parku se nachází bazén se sousoším, u rybníka byly v 19. století postavena zámecká oranžerie a u Evelinina jezera bývala vstupní brána se sochami.

V parku se dochovaly dvě mramorové vázy, menší bazén s vázou a tři romantické mosty. V oranžerii dnes sídlí golfový klub a v parku je jedno z nejrozsáhlejších golfových hřišť. Lovecký zámeček vyrostl na břehu prostředního rybníku v 18. století a dnes je v něm restaurace.

V největším ze tří salonků, a to Loveckém, se zachoval i původní krb. V lese na konci palouku je romanticky vyhlížející pavilon Švýcárna.

Autor: Jitka Hrušková

12.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení