VYBRAT REGION
Zavřít mapu

HISTORIE: Velikonoce

Opavsko – Tradice svátků jara sahá do historie. Od Velkého pátku až do vzkříšení na Bílou sobotu se lidé postili. Na Boží hod velikonoční přinášeli pečivo ve tvaru ovečky a malovaná vajíčka k posvěcení.

3.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv Deníku

V neděli byla ranní i velká mše svatá a odpoledne nešpory nebo požehnání. Kostel býval pokaždé zaplněn do posledního místa a po bohoslužbě šli sedláci do hospody, kdežto hospodyně zatím uvařily slavnostnější oběd.

Na božíhodovém stole bylo většinou pečené kůzle nebo jehně na smetaně. K nejznámějším symbolům patří například beránek, zajíček, vejce, pomlázka a vysévání obilí. Beránek je v křesťanské církvi vnímán jako symbol Božího Beránka Krista.

Zajíc symbolizuje hlavně skromnost a pokoru, vejce plodnost a pestré omalování je dílem lidové tvořivostí. Při pomlázce jsou proutím vyšlehána hlavně děvčata, aby prý byla celý rok zdravá, čiperná a veselá. Chlapci dříve při pomlázce navštěvovali zpravidla rodiny, se kterými měli dobré vztahy a tím je utužovali.

Vysévání obilí symbolizovalo začátek jarních zemědělských prací. Ve Slezsku se držely všechny základní zvyky a k nim přibývaly některé místní. Světnice hospodyně vymetaly košťaty z nového březového proutí a nábytek byl čištěn od všeho zlého. Očista se týkala i těla, které bylo umýváno v potoce.

Na Velký pátek byl v kostelích svěcen oheň a z ohořelých dřívek dělali lidé křížky, které nosili na pole k ochraně úrody. Kromě tradičních mazanců se pekly také makovníky a svěceníky, což bylo slané kynuté těsto se zapečeným uzeným masem a klobásami.

Pondělní velikonoční pomlázce se ve Slezsku říkalo „šmigrust“ a byla prováděna spletenými „kyčkami“. Největším svátkem v křesťanských náboženstvích je Velká noc oslavující zmrtvýchvstání Ježíše Krista. V tomto svátku se původně spojil židovský pesach s prvky o umírajících a zmrtvýchvstávajících božstvech orientálních kultů.

Původně se Velikonoce slavily ve stejném období jako pesach a teprve první nicejský koncil v roce 325 stanovil, že se Velikonoce musí slavit první neděli po jarní rovnodennosti a úplňku měsíce, odděleně od svátku židovského.

Tím se Velikonoce staly pohyblivým svátkem a letošní velikonoční božíhodová neděle připadne na 4. dubna.

Autor: Jitka Hrušková

3.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení