VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajemná Opava: kdy vlastně vznikla?

Opava – Letos slaví slezská metropole výjimečné jubileum. Je to 790 let od chvíle, kdy Přemysl Otakar I. vydal dekret potvrzující Opavě městská privilegia. Ve městě se u té příležitosti na počátek září připravuje celá řada akcí.

19.7.2014
SDÍLEJ:

Opava letos slaví 790 let od sepsání dekretu, kterým jí Přemysl Otakar I. uděluje městská privilegia. Město se chystá na velké oslavy a už nyní se ve slavnostním duchu i zkrášluje.Foto: DENÍK / Tomáš Pustka

Ale byl rok 1224 datem založení města? Odpověď zní: ne. Kdy k tomu došlo, se přesně neví.

Povýšena na město byla totiž Opava podle odborníků už někdy mezi lety 1213 a 1220. Minimálně od roku 1220 se zdejším místům začalo říkat Opavská provincie. Do té doby se provincie nazývala Holasická. Úplně nejstarší zmínka o Opavě jako kupecké osadě se pak datuje rokem 1195. Pravost dané listiny ale byla v posledních letech zpochybněna.

„První zaručenou písemnou zmínkou je až dokument Přemysla Otakara I. z roku 1201, ve kterém se připomíná jedna z opavských krčem," říká Marek Skupien z opavského státního okresního archivu.

Dekret Přemysla Otakara I. z roku 1224, který sepsal v Hulíně, poté de facto Opavu jako město jen potvrzuje. V listině se přiznává místním měšťanům právo disponovat vlastním majetkem a nemovitostmi, přidělují se městu okolní vsi a rovněž se definuje tzv. mílové právo.

To určovalo, že se v okruhu jedné míle (zhruba 1,7 kilometru – pozn. red.) od města nesmí obchodovat s kořalkou, vínem a pivem pocházejícím odjinud než z Opavy. Výjimku měly pouze církevní pozemky.

Listina z roku 1224 se nedochovala. Existuje však v přepisu v tzv. kopiáři ze 17. století, který obsahuje opisy všech důležitých městských listin. Nejstarší originál dalších přidělených privilegií tak pochází z roku 1247 a jeho autorem je moravský markrabě a budoucí český král Přemysl Otakar II. V tomto dokumentu se přiznává Opavě právo pořádat výroční trhy u příležitosti svátku narození Panny Marie.

Listina obsahuje část, v níž se píše o zpustošené zemi, jíž je v tomto případě myšlena Opava. Jednalo se s největší pravděpodobností o zdevastování vesnic v okolí města při mongolském vpádu o několik let dříve.

Historie osídlení Opavy jde ale ještě mnohem hlouběji. „Při archeologických výzkumech narážíme vždy na nejbohatší vrstvy pocházející z 12. a 13. století. Lidé se v gotice nežinýrovali a dá se říci, že všechno házeli pod nohy, takže nám po sobě zanechali nejvíce památek.

Pod těmito vrstvami se ale při vykopávkách odhalují nálezy, které potvrzují osídlení území ještě i dlouho, dlouho předtím," potvrzuje náměstek opavského primátora a historik Dalibor Halátek.

Zajímavosti z dějin Opavy
> Opava se s největší pravděpodobností nazývá podle řeky, která městem protéká. Její keltský název zněl totiž Opa.
> Zdejší území dříve ovládali polští Piastovci. Až po dobytí území knížetem Přemyslem Otakarem I. zde začala vznikat města.
> V prvopočátcích bylo opavské knížectví tak rozlehlé, že zahrnovalo i dnešní Krnovsko a táhlo se až ke knížectví ratibořskému v Polsku.
> V dekretu z roku 1224 se píše mimo jiné o vsích u Opavy, které se nazývaly Napsdikary a Drahul. Dnes už nikdo neví, co se s nimi stalo, ani kde ležely.

.

Nejstarší dochovaná listina přiznávající Opavě městská privilegia z roku 1247. Jejím autorem je moravský markrabě a budoucí český král Přemysl Otakar II. foto: Statní okresní archiv Opava

.

Dekret Přemysla Otakara I. potvrzující Opavě roku 1224 městská privilegia. Původní listina se nedochovala. Na snímku se jedná o její nejstarší přepis v kopiáři ze 17. století. foto: Deník/Tomáš Pustka

Autor: Tomáš Pustka

19.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
83

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení.
3

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Tak už jsme na světě

Vážení čtenáři, prostřednictvím našeho Deníku se opět můžete podívat na miminka narozená v opavské porodnici. Tentokrát přivítáme pět holčiček a osm chlapečků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení