Přesněji na úpatí Červené hory. Jedná se o takzvanou Zlatou lípu, jeden z nejslavnějších stromů Opavska.

Váže se k němu celá řada legend. Právě zde se totiž rakouský maršál Laudon v roce 1758 rozhodl napadnout konvoj pruského krále Bedřicha II., jenž tehdy obléhal Olomouc. Došlo tak na památnou Bitvu u Guntramovic.

Jedna z pověstí tvrdí, že Laudonovo vojsko kromě vozů s potravinami a léky mělo ukořistit také zlato. „To se mělo zakopat poblíž lípy. I v současnosti zde můžeme vidět hledače s detektory kovů, jak pročesávají terén. Na poklad zatím nenarazili, ale různé knoflíky či mince padlých vojáků se v tomto prostoru skutečně stále dají najít,“ komentoval vedoucí Střediska volného času Budišova nad Budišovkou Josef Poljak.

Podle další pověsti se stromu Zlatá lípa přezdívá proto, že když se pod ní Laudon s jeho souputníky při jedné velké bouři schoval, blesk do ní neuhodil. Slavný generál po lijáku údajně prohlásil, že mu zachránila život. Proto tedy přízvisko zlatá.

Podle Josefa Poljaka ovšem lípa, u níž je i pamětní cedule, není ta, u které se kdysi bojovalo. „Dneska by měla více než 300 let. Není možné, aby tak dlouho vydržela. I ta současná na podobném místě však toho dost pamatuje. Její věk se odhaduje na 150 let.

Kousek odsud se nachází takzvané Laudonovy duby. To jsou rovněž krásné stromy, které zde jsou už šest století a Laudona opravdu zažily,“ pokračoval. Právě u nich se mělo sejít rakouské vojsko a radit se, jak dál v boji proti Prusům.

Prostor okolo Zlaté lípy je malebný. Není divu, že se stal místem, kde si novomanželé říkají své ano. „Letos tam proběhly snad už dvě svatby. Na úpatí Červené hory je krásná lokalita, která má svou podmanivou atmosféru,“ poznamenal hlavní činovník budišovského SVČ.

Podle něj se sem rozhodně vyplatí naplánovat i výlet. Návštěvníci nebudou zklamáni: „Při cestě z Guntramovic na Moravský Beroun narazíte na cedulku odkazující vás směrem na Zlatou lípu. Pohodlně se tam dá zajet třeba na kole.“