Tichý zabiják
Oxid uhelnatý je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, takže je prakticky nemožné ho lidskými smysly včas zjistit. Dokáže velice rychle způsobit bezvědomí s možnosti trvalého poškození zdraví nebo až smrti. Jeho vazba na krevní hemoglobin je asi 250x silnější než vazba kyslíku a proto stačí malé množství oxidu uhelnatého v místnosti k tomu, aby došlo k těžké otravě.

Nejtragičtější událost posledních let se stala tuto sobotu v Opavě. Plyn unikající z karmy zabil dva dospělé a nezletilou dívku.

V Opavě se něco podobného stalo v únoru 2019, nikdo tehdy naštěstí nepřišel o život. Do nemocnice muselo být převezeno šest lidí. Hasiči v minulosti vyjížděli i k dalším hromadným otravám. Ta největší se stala v lednu 2016 v Hlučíně, kde v péči lékařů skončilo čtrnáct lidí. V domě pěstounské rodiny se oxidem uhelnatým z karmy přiotrávilo šest dospělých a osm dětí.

Letos v lednu se podobné drama odehrálo i ve Frýdku-Místku. Záchranáři byli přivoláni kvůli zdravotním problémům jedné z obyvatelek domu, kterou postihla náhlá nevolnost. Standardním vybavením lékařských týmů je i detektor plynu, jenž při vstupu signalizoval vysokou koncentraci CO. Příčina problémů tak byla jasná. Přiotrávily se i další tři osoby. Zdrojem otravy bylo plynové zařízení.

V tomto domě v ulici Polní v Opavě došlo k tragédii.
Neštěstí v Opavě: tři lidé včetně školačky se otrávili oxidem uhelnatým

Podle hasičů je důležitá pravidelná kontrola těchto zařízení a instalace hlásičů úniku plynu. Otravy oxidem uhelnatým z lokálních topidel a ohřívačů vody jsou totiž v našem kraji poměrně časté a nezřídka končí úmrtím.

V tomto domě v ulici Polní v Opavě došlo k tragédii.V tomto domě v ulici Polní v Opavě došlo k tragédii.Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch

„Hasiči neustále varují před tímto nebezpečím a nabádají k pravidelným kontrolám a opravám těchto zařízení a také k nákupům detektorů CO,“ uvedl moravskoslezský hasič Jakub Kozák s tím, že jejich cena na trhu se dnes pohybuje kolem jednoho tisíce korun.

Africké trhy přilákaly řadu návštěvníků.
OBRAZEM: Exotický víkend v Hlučíně. Na náměstí dorazily plody z Afriky

Z dostupných informací vyplývá, že v opavském bytě, v němž v sobotu zemřeli tři lidé, detektor CO nebyl. Shodou okolností, jen několik hodin po opavské tragédii hasiči kvůli CO zasahovali i v Příboře na Novojičínsku, kde v péči v zdravotníků skončily čtyři osoby.

V roce 2021 se zplodinami z plynových nebo jiných topidel různě závažně otrávilo 14 osob, včetně dvou dětí.

Je to obrovská tragédie, řekl primátor Opavy

K sobotní opavské tragédii, při které po otravě oxidem uhelnatým přišli o život tři lidé, se pro Deník vyjádřil primátor Opavy Tomáš Navrátil. „Je to obrovská tragédie. Zkusíme vymyslet opatření, aby se takové věci neděly, ale není to jen na nás,“ řekl Navrátil.

Jak dodal, v podobných situacích jsou nejlepší ochranou bezpečnostní hlásiče úniku plynu. „Určitě bych doporučoval jejich instalaci. U soukromých domů a bytů je to na každém uživateli,“ řekl primátor.

100. narozeniny oslavil Zdislav Chalupa z Ostravy-Michálkovic. Jedním z dárků byla i návštěva skanzenu na Dole Anselm na Landeku v Petřkovicích, kde kdysi fáral jako horník v rubání a důlní dopravě.
Horník z Ostravy šokuje: v 71 letech se stal otcem, ve 100 letech opět sfáral

Co se týká obecních domů, u rekonstruovaných objektů jsou ve společných prostorách instalovány hlásiče požárů, někde jsou i hlásiče úniku plynů. „Ale není to plošně. Budeme zjišťovat aktuální stav v našich domech,“ dodal primátor.

Stovka lidí ročně se otráví

Suma sumárum, každý rok vyjíždějí hasiči a záchranáři k několika případům v našem kraji. Stále varují veřejnost a upozorňují na nebezpečí otravy tímto plynem, zdá se, že nedostatečně.

V celém Česku pak ročně zemře na následky otravou oxidem uhelnatým přes 100 lidí, stovky dalších se přiotráví.

Účastníce Miss Czech Republic Hanka Dědková.
Seznamte se: Uhrančivá „Selena Gomez“ z Ostravy je v TOP 20 Miss Czech Republic

Otrava hrozí tam, kde domácnosti používají na ohřev vody například průtokový ohřívač, takzvanou karmu, která se může časem porouchat. Zvláště nebezpečné jsou nedostatečně větrané malé místnosti, tradičně tedy koupelny. Nebezpečné jsou i další spotřebiče, které mají vliv na kvalitu spalování plynu a na porušení tlakové dynamické rovnováhy systému „místnost-spotřebič“, případně „přerušovač tahu-komín“.

Oxid uhelnatý je produktem spalovacího procesu kotlů nebo krbů. Vzniká v případě, pokud je teplota spalování příliš nízká, aby mohlo dojít k úplné přeměně na oxid uhličitý nebo není k dispozici dostatek kyslíku pro dokonalé spalování.

Před topnou sezonou je proto vhodné provést pravidelnou údržbu plynových spotřebičů, kotlů a spalinových cest. Pomáhají otvory do větracích šachet, digestoře, ventilátory na WC a v koupelně, propojení prostor uvnitř bytu.