Hláska se tak přidala k mnoha dalším kritikům krajské zdravotní politiky a hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD). Radní netají znepokojení nad situací v opavské nemocnici, nesouhlasí se způsobem odvolání jejího ředitele Milana Cveka a žádají Moravskoslezský kraj, aby na nového ředitele rychle vypsal regulérní výběrové řízení.

Řízením opavské nemocnice je nyní pověřen ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec, a to na dobu určitou, která se může protáhnout až na dva roky. Akce výměny ředitelů rozpoutala vlnu nevole a kritiky vůči kraji a způsobila i názorové střety mezi hejtmanovými spolustraníky. Sám opavský primátor a člen krajské rady Zdeněk Jirásek (ČSSD) hlasoval proti hejtmanovi, byl tedy proti Cvekovu odvolání.

„Není zcela adekvátní někoho odvolat, když dotyčný nemá prostor k vyjádření,“ zdůvodnil Jirásek své rozhodnutí. Zareagoval také na možnost, že by opavská nemocnice nemusela mít do budoucna zachovány všechny obory: „Některé kroky vedoucí k restrukturalizaci mi nepřipadají dost podložené,“ míní Jirásek s tím, že Hláska chce Slezskou nemocnici udržet jako zařízení poskytující komplexní péči.

Opavský primátor se rovněž vyjádřil k hlasům o možném odvolání hejtmana. „Oficiálně jsem o žádné takové výměně neslyšel. Nikdo o tom nejednal a ani grémium spjaté s městem Opavou o tom nejednalo,“ uvedl primátor. Současně však nevyloučil, že v kuloárech se o tom mluví.

Stanovisko kraje bylo naší redakci přislíbeno. Pro včerejší nepřítomnost kompetentních úředníků a hejtmana nám však do uzávěrky středečního vydání nedošlo.