Jednou z hlavních podmínek řízení vypsaného radnicí má být budoucí využití areálu. „Důležitější než finanční nabídka bude posouzení zájemcova návrhu na další využití porodnice. Naše představa je totiž taková, že se tam budou provozovat sociální služby. Chceme, aby se zachovalo vše v téměř původní podobě, tedy i s přiléhajícím parkem, a bylo zde otevřeno například něco jako sanatorium,“ tvrdí náměstek primátora Dalibor Halátek (SOS).

„Oficiálně ale způsob využití budovy v budoucnu nijak omezený není, takže zájemci mohou přicházet s různými návrhy. Tím vznikne prostor k originálním řešením,“ dodal primátor Zdeněk Jirásek (ČSSD). Výše uvedená kupní cena je údajně stanovena na základě znaleckého odhadu.

Do výběrového řízení se mohou zájemci hlásit až do konce letošního listopadu. Zda z něj však vyjde vítěz, který dá areál bývalé porodnice po letech opět do pořádku a dá zde vzniknout novým službám, to je zatím otázka.

Působivý vilový dům bývalé porodnice nechal na počátku minulého století zbudovat pozdější ředitel Slezské nemocnice Fritz Pendl. Bylo to na základě projektu vídeňského architekta Alfreda Kellera. Stavba se realizovala v letech 1911 až 1912. Od roku 2003 se ale porodnice z historické budovy přestěhovala do nově postaveného a moderního pavilonu v nemocnici. Od té doby opuštěný areál chátrá a stává se cílem vandalů a zlodějů kovů.

Porodnice dříve patřila Moravskoslezskému kraji, který ho získal jako zřizovatel Slezské nemocnice. Před několika lety ji však kraj i s pozemkem předal městu Opava výměnou za budovu Základní školy Dvořákovy sady a doplatek 2,8 milionu korun. Za dlouhé roky neužívání objektu vzniklo i několik plánů, co s ním dělat dále. Jedním z nejčastěji opakovaných návrhů přitom bylo přebudování domu na ubytovací zařízení pro seniory.