Džbánky naplněné vodou z kohoutku, čidla na toaletách, která sama zapnou a vypnou světla, koše na tříděný odpad, oboustranný a převážně černobílý tisk, v kanceláři 20 až 22 stupňů, na chodbách maximálně osmnáct, nákup potřeb ve velkých baleních.

Tak vypadá v praxi tzv. zelené úřadování, které nyní za první rok fungování vyhodnotila opavská radnice. „Výsledky jsou docela dobré, i když by mohly být lepší. Úspory jsou v řádu desetitisíců, šetření energiemi v řádu několika procent," uvedl náměstek primátora Dalibor Halátek (nez.).

Radnice přiznává, že uspořené peníze nejsou nijak velké, nicméně „na chodníku je jen tak nenajdete".

Na samém začátku vedení radnice pomocí ankety mezi zaměstnanci zjistilo, co si pod zeleným úřadováním představují a co by byli pro to ochotni oni sami konkrétně udělat. Zjistilo se, že lidé mají především vůli třídit odpad. I proto vedení Hlásky předpokládá, že například papír třídí všech 323 zaměstnanců plus 64 městských strážníků.

„To už je velký počet lidí, který zásady akceptuje. A když to přenesou do svých rodin a ke svým známým, počet rychle narůstá," pokračoval náměstek Halátek s tím, že vše by mělo fungovat i v příspěvkových organizacích města včetně Slezského divadla. I tam by tedy lidé měli například při odchodu zhasínat světla, vypínat počítače a nepřetápět místnosti.

Všichni zaměstnanci magistrátu mají v současné době k dispozici vnitřní předpis k tomu, jak se ekologicky chovat. „Hovoříme o doporučení. V žádném případě nejde o příkazy. Chceme, aby radnice a její zaměstnanci byli příkladem pro ostatní, jak se šetrně chovat k životnímu prostředí. I proto prošli speciálním školením," uvedla pracovnice odboru životního prostředí Kateřina Pálková, která má celý tento projekt úředně nazvaný Environmentální šetrný provoz MMO za rok 2013 na starosti.

Peníze na tento projekt ve výši 1 300 000 korun radnici připutovaly ze švýcarských fondů, půl milionů uhradila Hláska ze své kapsy.