O plánovaném stěhování hlavní pošty jako první informovala veřejnost naše redakce, a to už před více než jedním rokem. Zpráva vzbudila okamžitě mohutnou vlnu reakcí opavské veřejnosti. Především těch negativních.

Česká pošta od počátku nechtěla záležitost příliš komentovat. Pouze konstatovala, že o záležitosti přemýšlí, ale vše je v rámci pouhých příprav a takříkajíc v nedohlednu. Ono „nedohledno" tedy nastává právě teď.

„Česká pošta se rozhodla přestěhovat stávající podací poštu Opava 1 do nových prostor obchodního centra. V současné době probíhají jednání s pronajímatelem o provozu," sděluje mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Kdy k tomu přesně dojde? A co bude s více než stoletou historickou budovou na Masarykově třídě, kde hlavní pošta sídlila do dnešních dob? Tyto otázky zůstanou nejspíše ještě chvíli nezodpovězeny. „Jednání se teprve rozbíhají a začíná se plánovat. V této chvíli nemohu poskytnout žádné podrobnější informace, neboť ještě nejsou," tvrdí Selicharová.

Faktem je, že projekt byl i mezi zaměstnanci pošty veřejným tajemstvím. Přes veškerá oficiální vyjádření nadřízených se stěhováním počítali celou dobu. Předzvěstí velkých změn bylo už přestěhování poštovních doručovatelek z centra Opavy do Komárova. Jelikož nesouhlasný postoj Opavané dávali nahlas najevo, do celé věci se v minulých měsících vložila i radnice. Konkrétně vyjednávací tým v čele s náměstkem primátora Daliborem Halátkem.

Snahou bylo dojednat s Českou poštou nějaký kompromis, aby tato služba nezmizela z centra města a nepřispěla k jeho již tak neúprosnému vylidňování.

Česká pošta argumentovala své motivy ke stěhování špatnými podmínkami k parkování u stávající hlavní pošty a také ekonomickou stránkou věci provoz budovy, kterou vlastní, má být údajně příliš nákladný. Opustit po desítkách let tuto historickou nemovitost a přejít jinam do nájmu se rozhodla instituce přesto, že relativně nedávno nechala interiér pošty zrekonstruovat a pořídila do něj zcela nový moderní vyvolávací systém.

„Jediné, nad čím by snad byli ochotni uvažovat, je zřízení jakési malé pobočky v centru," uvedl před časem Dalibor Halátek.

Město tak neváhalo a přišlo s návrhy jiných náhradních prostorů, které by alespoň zachovaly poštu v centru Opavy. Ani jedna z variant ale nebyla pro protistranu vyhovující.

Sem, na jednu z chodeb v prvním patře obchodně-společenského centra Breda&Weinstein, se v budoucnu přestěhuje z centra Opavy hlavní pošta. Přesný termín zatím nebyl určen.