Očekávání. Pocit, který převládá u řady Opavanů vzhledem k brzkým velkým změnám ve fungování zdejší hlavní pošty. Ještě v sobotu budou moci lidé naposledy vše vyřídit na tradičním místě, tedy v historické budově na Masarykově třídě. Provozní doba tu bude od 8 do 12 hodin.

Od pondělka v obchodním centru

Od pondělí 13. ledna už ale hlavní pošta otevře své nové prostory v obchodním centru Breda & Weinstein. Slavnostně se tu provoz spustí přesně v 9 hodin. Téměř vše už je připraveno a spuštění by nemělo nic zhatit.

„Jde to podle plánu. Trávím teď v nových prostorách každý den. Co se týká klientů, už je všechno připraveno. Momentálně doděláváme už jen některé interní záležitosti jako kanceláře a podobně," pochvaluje si hladký průběh akce vedoucí hlavní opavské pošty Vladislav Salát.

Vezmou si jen igelitky a přejdou

Od přelomu roku je už v připravované pobočce v obchodním centru přestěhován i vyvolávací systém. Jakmile se tedy v sobotu uzavře sídlo na Masarykově třídě, žádné velké přesuny se konat nemají. „Zaměstnankyně si jen vezmou zabalené igelitky a přejdou," říká se smíchem dobře naladěný Vladislav Salát.

Kromě moderní podoby celé pobočky čekají na klienty na nové hlavní poště i některé další menší změny.

„Kromě přepážek univerzálních bude mít i dvě přepážky specializované pro služby Poštovní spořitelny a České pojišťovny. Pro běžné zákazníky, kteří na poštu nezajdou kvůli finančním či pojišťovacím službám, to bude jistě úleva, protože nikdo z případné fronty nebude ostatní zdržovat například zakládáním účtu a podobně.

Totéž se týká časově náročnějších služeb CzechPoint, jež budou na zmíněných specializovaných přepážkách také," popsal již dříve pro naši redakci některé z inovací ředitel odboru komunikace České pošty Ivo Mravinac. „Doufáme, že se lidé už na nás na nové pobočce těší stejně jako my na ně. Myslím si, že to tu bude pro klienty ve všech ohledech skvělé. Osobně jsem nadšený," srší entuziasmem Vladislav Salát.

Propouštět se prý nebude

Podle vyjádření České pošty se nemusí kvůli změnám a stěhování obávat o své místo ani nikdo ze zaměstnanců. K žádné redukci jejich počtů nedojde. V opuštěné budově v centru města zůstanou ještě letos usídlení listovní doručovatelé. Až posléze dojde k jejich přesunu do zrekonstruovaných prostor na poště Opava 5, nabídne Česká pošta historický dům naproti Slezské univerzity k pronájmu a budou se moci hlásit zájemci.

K tématu přestěhování hlavní pošty do obchodního centra se ještě vrátíme. Zejména se ohlédneme, jak dopadlo slavnostní otevření nového sídla a přineseme ohlasy a názory prvních návštěvníků.

HistorieBudova opavské hlavní pošty je dílem architekta Friedricha Setze. Byla postavená v letech 1884 až 1886 v duchu novorenesančního francouzského stylu s bazilikální střechou. V roce 1886 dostala ještě průčelní sochařskou výzdobu v podobě dvou soch. Dlouholetý tlak na rakouskou vládu přinesl roku 1911 Opavě výsledek v podobě zřízení poštovního a telegrafního ředitelství.

Ve stejném roce zahájila opavská pošta i přepravu svých zásilek prostřednictvím tramvají. Systém ukládání dopisů ve schránkách, namontovaných na tato vozidla skončil až roku 1917. Obě zmíněné sochy byly z průčelí poštovní budovy odstraněné pravděpodobně během rekonstrukčních prací v letech 1925 až 1927.

Tehdy prošel objekt radikální přestavbou podle projektu brněnského architekta Miroslava Kopřivy a rekonstrukce ho navíc ještě rozšířila.

Zdroj: Stará Opava

Zapomenutá charitativní kasička přece jen splní účel

Na charitativní kasičku umístěnou na opavské hlavní poště její zřizovatelé tak trochu zapomněli.

Neobvyklé pátrání rozjela v minulých dnech naše redakce na základě podnětu jedné čtenářky. Ta se z pracovních důvodů pohybuje na dosavadní pobočce hlavní opavské pošty velice často a všimla si, že kasičku umístěnou na pultě zdejší trafiky už dlouhé měsíce nikdo nevybral.

Papírové padesátikoruny

„Jsou tam i papírové padesátikoruny. A ty neplatí jak dlouho? Dva roky?" ptala se evidentně sarkasticky Opavanka a pokračovala: „V době, kdy vás na ulici pořád někdo staví s košíčky a chce příspěvky na charitu, je zvláštní, že si toho boxu na poště nikdo nevšímá, nechává ho ladem a nevybírá."

Jak jsme se přesvědčili na vlastní oči, tak žena nepřeháněla. Kasička přesycená různými letáky, ale také obsahující bankovky včetně dávno neplatných papírových padesátikorun na místě skutečně byla.

Nápis na ní přitom odkazoval na adventistickou neziskovou humanitární nadaci ADRA. Jak se ale posléze ukázalo, tak jednoduché to zase s majitelem průhledného boxu nebylo. Obrátili jsme se na centrálu zmíněné organizace, kde nás odkázali na pobočku ve Frýdku-Místku, která měla být Opavě nejblíže a tím pádem měla být i zřizovatelem kasičky.

Nicméně ve Frýdku nám bylo sděleno, že Opava je už mimo jejich dosah a ať se zkusíme obrátit na ostravskou pobočku. Stalo se.

Zřizovatel? Církev adventistů sedmého dne

Pátrání ale ani tady neskončilo. Ani v Ostravě totiž o kasičce na hlavní opavské poště nic nevěděli. „Může se stát, že se nám nějaká zatoulala, ale to je nepravděpodobné, protože je máme všechny očíslované. Samozřejmě to také může být podvod. Je to strašně zneužitelné. Stačí, aby si někdo stáhl z internetu naše logo.

Na pečeti musí být razítko městského úřadu, který sbírku povolil, a pokud tam není, je něco v nepořádku," vysvětlovala vedoucí ostravské pobočky ADRA Dagmar Hoferková. Vzápětí ale přišla ještě s jedním nápadem. „Ještě by mohla být zřizovatelem Církev adventistů sedmého dne, která mohla dělat tu sbírku pod naší hlavičkou," zamyslela se Dagmar Hoferková.

A skutečně. Zřizovatelem byla v Opavě právě daná církev. A potvrdilo se, že se na celou záležitost opravdu zapomnělo.

„Dříve to u nás měla na starost jedna paní. Říkala, že naposledy kasičku na poště kontrolovala a vybírala zhruba před rokem a půl. Jenže pak odešla do Jeseníku a všechno předala jiné paní, která na to ale asi zapomněla. Děkujeme za upozornění. Já na poštu do konce týdne dojdu a sbírku vyzvednu. Rozpečetit se pak bude muset samozřejmě oficiálně na úřadě," konstatoval opavský kazatel Církve adventistů sedmého dne Pavel Krynský.

Za pět minut dvanáct

Vybrané peníze tak přece jen nakonec doputují, kam mají. Dodejme ale, že situaci se povedlo vyřešit doslova na poslední chvíli. O víkendu se totiž hlavní opavská pošta po více než století stěhuje a bude sídlit v obchodně společenském centru Breda. Jak by to se sbírkou dopadlo při stěhování, lze jen spekulovat.