Skutečnost, že se pošta po více než sto letech přestěhuje, byla již známa delší dobu. Informaci o tom přinesla poprvé naše redakce, a to už v první polovině roku 2012. Od té chvíle začaly dlouhé měsíce dojednávání a také nejistoty.

Zúčastněné strany podrobnostmi připravované operace šetřily, a proto se na veřejnosti objevovaly víceméně neověřené informace. Jako první se před časem potvrdila ta týkající se umístění nové pobočky hlavní pošty. Nyní už je zřejmé i to, kdy se tak stane.

„Hlavní pošta v Opavě bude otevřena 13. ledna příštího roku v obchodním centru Breda & Weinstein," sděluje ředitel odboru komunikace České pošty Ivo Mravinac s tím, že stěhování proběhne o víkendu tak, aby nebyl omezen sobotní provoz na stávající poště.

Lidé si pochopitelně budou muset zvyknout na některé změny. Jiná bude už na první pohled, ale dojde i na některé dílčí změny, co se poskytovaných služeb týká. „Kromě přepážek univerzálních bude mít i dvě přepážky specializované – pro služby Poštovní spořitelny a České pojišťovny.

Pro běžné zákazníky, kteří na poštu nezajdou kvůli finančním či pojišťovacím službám, to bude jistě úleva, protože nikdo z případné fronty nebude ostatní zdržovat například zakládáním účtu a podobně. Totéž se týká časově náročnějších služeb CzechPOINT, které budou na zmíněných specializovaných přepážkách také," popisuje Ivo Mravinac.

Jednu z největších nevýhod původního sídla viděla Česká pošta v komplikovaném parkování u budovy. To má nyní v obchodním centru vyřešit podzemní parkoviště i s vyhrazenými místy pro postižené. Odtud se pak lidé dostanou výtahem prakticky skoro až před dveře pošty. Z původních prostorů pak bude do nových přestěhován i relativně nedávno pořizovaný vyvolávací systém.

Mezi některými zaměstnanci pošty se ale v souvislosti se stěhováním začalo také špitat o možném propouštění. To Česká pošta zcela dementuje. „O redukci počtu zaměstnanců se vůbec neuvažuje," říká Ivo Mravinac.

Zbyla tady ale ještě jedna poslední – zásadní – otázka. Co se stane s opuštěnou budovou na Masarykově třídě? Zatím nic. Nějakou chvíli tu totiž ještě budou sídlit pošťáci. „V prostorách stávající pošty budou ještě v průběhu roku 2014 listovní doručovatelé. Teprve po jejich přemístění do zrekonstruovaných prostor na poště Opava 5 se bude snažit Česká pošta prostory současné pošty pronajmout případnému zájemci," konstatuje Ivo Mravinac.

Zda se tedy v objektu v budoucnu objeví kupříkladu kanceláře nebo obchody, se uvidí možná až za rok a déle.

A na závěr pro zajímavost – jméno přilehlé ulice nazývané U Pošty by mělo zůstat nezměněno. „Jméno ulice zůstane zachováno, a bude tak vlastně připomínkou toho, kde pošta historicky stála," uvádí mluvčí opavské radnice Ondřej Skácel.