Rekonstrukce se v letošním roce dočká také pošta v Opavě, konkrétně ta hlavní na Masarykově ulici. Termín však určen není. Tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová nám potvrdila, že rekonstrukce hlavní opavské pošty je v plánu.

„Zatím však nebylo definitivně rozhodnuto o jejím termínu,“ poznamenala Selicharová.

Vize, co by mělo být upraveno a za kolik, však existuje. „V letošním roce však máme v plánu vybudování bezbariérového přístupu do této pošty. Vstup bude řešen rampou z vnějšího prostoru. Součástí by měla být i úprava zádveří a vlastního vstupu. Předpokládané náklady jsou čtyři sta tisíc korun,“ poznamenala tisková mluvčí.

Postižení lidé se tak budou moci konečně bez obtíží dostat do této budovy. V současné době si museli pomocí tlačítka přivolat někoho, kdo jim do schodů pomůže.

Další věcí, která však trápí většinu obyvatelstva, je otevírací doba. Zde však ani pro Opavany nepřineseme dobrou zprávu. „Česká pošta v současné době neuvažuje o změně otevíracích hodin na opavských poštách,“ konstatovala Marta Selicharová.

Nejdelší otvírací doba tak zůstává na poště, která se nachází v nákupním centru Silesia na Těšínské ulici. Otevřeno je sedm dní v týdnu od 9 do 20 hodin. Od 8 do 18 hodin je pak otevřena pošta na Masarykově ulici, ale jen v pracovní dny.

Po stejné dny a ve stejném hodinovém rozmezí s pauzou mezi 11 a 13 hodinou je pak v provozu pošta ve zdravotnickém areálu Katka v Opavě-Kateřinkách.

Poštu u nádraží zavřou

Přestože chce Česká pošta zlepšovat služby, dochází paradoxně také k zavírání některých poboček. K tomuto kroku přistoupí také u jedné z pošt v Opavě. Od 1. března by se měla uzavřít pobočka České pošty na ulici Janská. Jedná se bezbariérové místo v blízkosti nádraží Opava-Východ.

Jak nám sdělila tisková mluvčí Marta Selicharová, tak příjem zásilek a veškeré ostatní služby zajistí po uzavření pošty v blízkém okolí.

Anna Sotolářová

Pošta u východního nádraží

Opavané: Pošty mají být bez bariér

Na poštu musíme občas každý. Pro většinu z nás to znamená jen krátkou povinnou zastávku během všedního dne. Jaké to ovšem je, když je někdo upoután na invalidní vozík? Měly by být pošty bezbariérové? Máte s tím zkušenost? To byly otázky, které jsme kladli náhodně vybraným Opavanům.

Všichni dotázaní se jednomyslně shodli na tom, že pošty a další veřejné úřady by měly být bez výjimky bezbariérové. Někteří poukázali také na nevhodný přístup na hlavní poště na Masarykově třídě.

„Myslím, že by to mělo být stanoveno zákonem. Vždyť na poštu chodí všichni a nejen ti zdraví. Nemít bezbariérový přístup, to přece zavání diskriminací,“ odpověděla devatenáctiletá studentka Karolína Vinická.

Také dvaapadesátiletý invalidní důchodce Jan Kvapil s tímto názorem souhlasí. „Mám sice jen francouzské hole, ale ani tak to pro mne není nejjednodušší. Rozumím tedy tomu, jak se asi cítí vozíčkáři, když musí na hlavní poštu. Jsem plně pro to, aby takové ty výtahy pro postižené byly všude,“ odpovídá.

„Určitě. A nejen na poště. Vždyť je to ostuda, když vidíte nově opravenou budovu a jediné, co tam schází, jsou právě bezbariérové přístupy. Ať mi nikdo neříká, že je dost peněz na estetické úpravy, ale už nezbývá na nezbytné záležitosti,“ řekla osmatřicetiletá úřednice Martina Mühlerová.

„Já chodím na hlavní poštu a tam jsou schody hrozné. Zrovna teď v zimě se tam bojím vůbec jít, abych neupadla. Vždycky to tam strašně klouže. No, a kdyby to tam pro vozíčkáře upravili, taky by jich neubylo. Jenže jim je to jedno. Ti mají svoje koryta,“ stěžuje si dvaasedmdesátiletá Marie Vávrová v důchodu.

Symbolickou tečku učinil sedmatřicetiletý obchodní zástupce Petr Sláma. „Tady se na hendikepované nehledí.“

Tomáš Pustka, Marek Strmiska

Vozíčkáři vědí, na kterou poštu se dostanou

Problémy s přístupem na pošty v Opavě nemají hendikepovaní lidé ze Svazu tělesně postižených v Opavě-Kylešovicích. Jak redakci potvrdila předsedkyně svazu Anna Kravarová, žádné stížnosti na nepřístupnost pošty nezaznamenali.

„Vozíčkáři vědí, na kterých poštách jsou bezbariérové vstupy a těch využívají,“ uvedla Kravarová.

Veronika Schindlerová

Pošta v opavském Tescu.

Opavská pošta má nájezdy z dob komunismu

Dostat se do schodů, do obchodu, či na poštu, dá někdy hodně zabrat. Své o tom ví absolventka Slezské univerzity v Opavě Veronika Maschková. Je totiž hendikepovaná a chodí jen s velkými obtížemi.

„Já se dostanu na poštu v pohodě, můžu chodit. Kdybych ale byla klasický vozíčkář, šlo by to hodně těžko. Na opavské poště je sice nájezd, ale jen ten klasický komunistický,“ řekla redakci usměvavá žena.

„Když jde vozíčkář s někým, tak to ještě jde zvládnout. Já nechám vozík zaparkovaný dole a jdu,“ podotkla.

Netajila se tím, že ji plánovaná rekonstrukce pošty, kde by měl vzniknout i bezbariérový vstup, potěšila. „Je to super, už bylo načase. To, že Opava nemá bezbariérový vstup na poštu, je ostuda,“ řekla. Jak zmínila, v Opavě je Svaz tělesně postižených a hendikepovaných lidí je tady dost.

Veronika Schindlerová

Které obce mají bezbariérové pošty?

Šilheřovice - Již několik let se vozíčkáři bez problémů dostanou na poštu v Šilheřovicích. „Pro osoby se sníženou schopností pohybu byl vybudován bezbariérový nájezd vedle klasického schodiště. Takže je možno i na vozíčku dojet do budovy pošty a k přepážce,“ řekl starosta Šilheřovic Martin Čecháček.

Větřkovice – Bezbariérový přístup na poštu nemají ve Větřkovicích. „U schodů, je jich asi osm, je zvonek pro invalidy. Snad to vyřešíme s případnou rekonstrukcí kulturního domu, jehož je pošta součástí,“ uvedl starosta Větřkovic Dušan Lederer. „Bohudík, máme zatím jen jednoho občana, ale to řeší jeho manželka. To víte, že bychom byli rádi, kdyby se podařilo tento problém do budoucna vyřešit. Zatím je to ale zase v uvozovkách jen o penězích.“

Komárov – Na komárovskou poštu se vozíčkáři dostanou bez problémů. Jak uvedl starosta Komárova Daniel Žídek, přibližně 4 roky zpátky při rekonstrukci chodníku se dohodli a Česká pošta udělala nájezdovou rampu.

Rohov – V Rohově bezbariérovou poštu mají. „Tento vstup již byl realizován před mnoha lety, takže naši a nejen naši, spoluobčané by neměli mít problém se vstupem do objektu, ve kterém sídlí pošta, ale i například jediná prodejna smíšeného zboží,“ zmínil starosta Rohova Daniel Procházka.

Dolní Životice - V obci Dolní Životice bezbariérový přístup na poštu nemají. „Pošta je umístěna v budově obecního úřadu, který nemá bezbariérový přístup. Hendikepovaní občané to řeší stejně jako v Opavě zvonkem u vchodu,“ uvedl dolnoživotický starosta Jaroslav Vaněk. „Vliv bychom měli jen za předpokladu, že bychom poště nabídli jiné prostory, ale budova obecního úřadu ještě není na řadě s celkovou rekonstrukcí,“ doplnil.

Vršovice – Vršovičtí mají poštu v Raduni, kde bezbariérový přístup není. „Je tam zvonek, takže hendikepovaný člověk může zazvonit a úřednice přijde za ním,“ uvedla referentka obce Markéta Víchová.

Vítkov – Pošta ve Vítkově sídlí v prvním patře. „Navíc je tam úzké schodiště, takže přístup je nešťastný. Dva zdraví lidé mají problém se tam vyhnout. České poště jsme prodali bývalý městský úřad. Byl udělaný projekt a měla vzniknout bezbariérová pošta. Jednali jsme se zástupci pošty, ale zatím se nic neděje,“ uvedl vítkovský starosta Pavel Smolka s tím, že je to špatné.

Kravaře - Město má přístup do poštovního úřadu zařízený tak, že v případě potřeby může být bezbariérový. „Pro tělesně hendikepované návštěvníky má pošta mobilní bezbariérové zařízení, které se pokládá na schody a umožňuje vjezd vozíku. Jinak mohou lidé, kterým schody zdravotně nesvědčí, k přivolání poštovní pracovnice použít zvonek u vchodu,“ vysvětluje starosta Andreas Hahn.

Litultovice - „Poštovní úřad v naší obci bezbariérový není, má bohužel tři schůdky a s tím nic dělat nemůžeme,“ říká starosta Jan Raida.

Slavkov – Přístup k poště mají obyvatelé obce bariérový i bezbariérový. „Poštu máme v obecním domě služeb, kde jsou i lékaři a proto byl vstup řešený kromě schodů také nájezdem. Ten mohou využívat tělesně hendikepovaní návštěvníci,“ informuje starosta Vladimír Chovanec.

Strahovice – Pošta v obci je umístěná v prvním poschodí starší budovy a vedou k ní schody. „Vstup do budovy je však bezbariérový a u něj je zvonek, kterým si hendikepovaný návštěvník poštovní pracovnici přivolá k sobě. Tento systém se zaběhl a je zatím vyhovující,“ konstatuje starostka Elen Malchárková.

Velké Hoštice – Pro občany je vstup do poštovního úřadu bezproblémový. „Přístup do naší poštovní budovy je z jedné strany po schodech a z druhé je pro tělesně hendikepované a fyzicky oslabené občany bezbariérový,“ říká starosta Alfons Pospiech.

Bolatice – Bezbariérový vstup umožňující vstup jak vozíčkářům, tak maminkám s kočárky. Otevřeno pondělí až pátek v době osm až jedenáct hodin a třináct až osmnáct hodin. Pošta poskytuje všechny běžné služby včetně systému CzechPOINT, prodeje tisku, kopírování, podávání sázek a služeb Western Union. Do oblasti doručování pošty Bolatice patří celkem 2 460 domácností v deseti obcích.

Dolní Benešov - Bezbariérový přístup a možnost vjezdu kočárků po přivolání obsluhy pomocí signálního zařízení označeného piktogramem. Pošta nabízí všechny standardní služby zákazníkům včetně systému CzechPOINT, prodeje tisku, kopírování, podávaní sázek a služeb Western Union a je otevřena od pondělí do pátku od 8 do 17.30 hodin, v době 11 až 13 hodin je uzavřena. Do spádové oblasti pošty patří 11 obcí, kde se doručuje do 3 259 domácností. Součástí služeb je také mobilní obslužný systém, který zajíždí do Jilešovic, Smolkova, Lhoty, Zábřehu a Závady.

Ludgeřovice – Bezbariérový přístup a možnost vjezdu kočárků po přivolání obsluhy pomocí signálního zařízení označeného piktogramem. Otevřeno je od pondělí do pátku od osmi do osmnácti s polední pauzou mezi 11 a 13 hodinou. Pošta nabízí standardní poštovní služby, nedoručuje však obchodní balíky. V nabídce systém CzechPOINT, prodej tisku, kopírování, podávaní sázek a služeb Western Union. Kromě Ludgeřovic zajišťuje služby i v Markvartovicích.

Bohuslavice - Bezbariérový přístup a možnost vjezdu kočárků umožněna po přivolání obsluhy pomocí signálního zařízení označeného piktogramem. OtevřenoPOa ST8 – 17 hodin, ÚT, ČT a PÁ8 – 16 hodin. Pošta poskytuje běžné poštovní služby, ale nepřijímá a nedoručuje balíky. Z nadstandardních služeb nabízí jen prodej tisku a sázkový terminál ONLINE.

Kobeřice – Pošta nemá standardní bezbariérový přístup, přesněji řečeno nachází se ve druhém patře budovy. Přístup do prostor pošty je přímý, pro vozíčkáře je možný jen po absolvování prudkého výjezdu. Je otevřena v PO, ST, ČT od osmi do sedmnácti, v ÚT a PÁ pak od osmi do šestnácti hodin, polední pauza od 11 do 13 hodin. Nabízí standardní služby, nedoručuje obchodní balíky, z ostatních služeb nabízí prodej tisku, službu Western Union a sázkový terminál. V obsluhované oblasti pošty je 802 domácností.

Háj ve Slezsku – Prostory pro zákazníka nemají bezbariérový přístup. Otevřeno je PO a ST od 8 do 17.30 hodin, ÚT a ČT od 8 do 16 hodin, vždy s polední pauzou od 11 do 13 hodin, v PÁ od 8 do 11.30 hodin. Poskytované služby jsou standardní, nedoručuje obchodní balíky, nabízí prodej tisku a službu Western Union.

Hradec nad Moravicí – Otevřeno každý den od pondělí do pátku od osmi do osmnácti hodin s přestávkou od 11 do 13 hodin. Pošta poskytuje všechny standardní služby včetně systému CzechPOINT, prodeje tisku, kopírování, podávaní sázek na terminálu a služeb Western Union. Spádovou oblast pošty tvoří 19 obcí, ve kterých doručuje do 3 494 domácností a 230 firem. V rajonu pošty je umístěno 12 poštovních schránek, které obsluhuje mobilní automobilová služba.

Budišov nad Budišovkou - Pošta v Budišově nad Budišovkou je bezbariérová. Jak redakci řekl tamní starosta František Vrchovecký, hendikepovaní občané se tam bez problémů dostanou.

Neplachovice – V Neplachovicích bezbariérovou poštu nemají. „Před schody je zvonek pro přivolání zaměstnance pošty. V obci a okolí je pouze jeden vozíčkář,“ uvedl starosta Neplachovic Jiří Čech s tím, že budova je majetkem Tempa Opava, dříve Jednoty. „Vliv na změnu nemáme, ale myslíme si, že změnu přinese doba,“ podotkl starosta.

Hlavnice - V Hlavnici bezbariérovou poštu nemají. Jak potvrdil tamní starosta Aleš Salibor, je tam jeden schůdek a také je tam umístěný zvonek pro tyto případy. „Nicméně máme připraveno technické řešení a je jen otázka času, kdy bude realizováno“ uvedl starosta.

Sudice – Sudice bezbariérovou poštu nemají. „Do naší pošty vede však jen jeden schůdek. Vozíčkáři by v tomto případě měli neřešitelný problém, ale zatím se tak nestalo. Myslím, že kdybychom tyto věci museli řešit, až tak velký problém by to nebyl. Zatím však žádné ohlasy na bezbariérový vstup na naši poštu nebyly,“ uvedl sudický starosta Petr Halfar.

Otice – V Oticích bezbariérový přístup na poštu není. „Hendikepovaní občané ale mají možnost si na obsluhu pošty zazvonit. Doposud jsem nezaznamenal žádné stížnosti na tento stav. Kdyby ale nastala potřeba situaci nějakým způsobem řešit, určitě bych vyvinul aktivitu pro změnu stávajícího stavu,“ uvedl starosta Otic Jan Lihotzký.

Velké Heraltice – Bezbariérový vstup na poštu zatím chybí ve Velkých Heralticích. „Vstup do budovy je po schodech. Je zde pouze zvonek, kterým lze přivolat pracovníky pošty. Což samozřejmě není ideální,“ uvedla starostka Velkých Heraltic Jana Zechová.

„Avšak obec, která je vlastníkem této budovy, kde se nachází mimo jiné i ordinace tří lékařů a provozovna kosmetického studia, má již zpracovaný projekt na vybudování bezbariérového vstupu do budovy včetně zvedací plošiny do patra,“ pokračuje. Realizace je podle ní ale otázkou peněz, kterých se nedostává.

„Všichni však doufáme, že bude možné projekt zrealizovat v co nejkratší době,“ doplnila starostka.

Štěpánkovice – Ve Štěpánkovicích je v provozu pošta v budově, která je v majetku České pošty. Redakci to potvrdil starosta Štěpánkovic Bernard Halfar. „Máme smůlu v tom, že budova je umístěna v jedné z nejužších ulic obce a dispozičně neumožňuje vybudování bezbariérového vchodu.

U schodiště do budovy je sice umístěn zvonek, takže je naplněna litera zákona, ale hendikepovaný občan musí stát v dešti a čekat na paní poštmistrovou,“ řekl starosta. Jak dále uvedl, přestože je Česká pošta státní podnik a ten by měl z tohoto titulu přednostně plnit zákony, praxe je taková, že se zkracuje provozní doba a omezuje se počet koncových pracovníků.

„Na druhé straně se vypíše výběrové řízení na dodávku užitkových vozidel tak, aby uspěl pouze jediný dodavatel. Nejhorší hospodář je stát, to se jednoznačně naplňuje i v případě České pošty a v přístupu jejího vedení k poskytování služeb zákazníkům,“ zdůraznil. Nakonec zmínil, že situace se ještě zhorší po tom, co byly zavedeny datové schránky a pošta tak bude mít jistý příjem financí bez toho, že by zkvalitňovala služby svým fyzickým klientům.

Pošta v Opavě-Kateřinkách.