Tradice v obcích

Krom tří výše uvedených se podle slov starosty Hlavnice Aleše Salibora podařilo do dnešního dne zachovat i zahradní slavnosti pořádané tamními spolky, také myslivecké hony a naháňky.

„Kdybychom se měli zamyslet, které tradice postupem času vymizely, mohli bychom vzpomenout dožínky, stavění a kácení máje nebo třeba draní peří,“ řekl starosta a doplnil, že s postupem času rovněž zanikla dechová hudba a ochotnický divadelní soubor dospělých. Navzdory tradicím, které z života obyvatel zmizely, se ale podařilo například znovu obnovit takzvané vítání občánků.

„Podařilo se nám zavést nové zvyky a společenskokulturní akce,“ zmínil Aleš Salibor s tím, že do povědomí obce se už několik let dostává početný klub důchodců se svým fenomenálním plesem, známým návštěvníkům z širokého okolí.

„Velkou propagaci a dobré jméno dělá obci sdružení Hlavnice A. C. Nora, které pořádá Celostátní literární soutěž a také výstavy a výtvarné plenéry,“ míní. Další událostí, kterou v obci pořádají, je hasičský Memorial Rostislava Tesaře. Velkým příslibem do budoucna je podle starosty i účinkování Dětského dramatického kroužku.

Na otázku, jaký obyvatelé Hlavnice zaujímají postoj k pořádaným akcím, odpověděl starosta takto: „Všeobecně lze Hlavnici považovat za společenskou a kulturní obec, která nabízí svým občanům mnoho kulturních a společenských akcí a naši občané si mají z čeho vybírat. Některé akce jsou atraktivní více, jiné méně a každý občan má jiný vkus. Z toho lze také odvozovat návštěvnost jednotlivých akcí.“