Uplynulou neděli praskaly Větřkovice ve švech. Návštěvníci a účastníci této největší akce svého druhu ve střední Evropě se sjeli do malé obce na Vítkovsku ze všech koutů republiky i z ciziny. A nikdo neodjížděl zklamán. „Ohlasy máme perfektní. Je to i tím, že setkání neděláme na komerční bázi, ale spíše jako přátelské setkání v pohodovém duchu," pochvaluje si větřkovický starosta a hlavní organizátor akce Dušan Lederer.

Jedním z vrcholů celého programu byl mimo jiné i křest dvou hlavolamů, které zde měly světovou premiéru. A nebyly ledajaké. Byly vymyšleny a vyrobeny Karlem Gonsiorem z Bohumína, a to na základě historie starých Mayů. Jeden z hlavolamů byl kupříkladu rozložitelná kopie tradiční mayské pyramidy. Kromě zábavy tím chtěl přinést jejich tvůrce lidem i duchovní povznesení a poznání někdy zkreslených domněnek o mýtech a proroctvích legendárního národa.

„Hodně lidí například slyšelo, že podle mayského kalendáře letos dojde ke konci světa. To je ale omyl. Má přijít jen nějaká velká změna pro lidstvo," vysvětluje Karel Gonsior jedno z poselství. Nebyla ale nouze ani o další slavnostní ceremonie.

Na výstavě totiž již druhým rokem nescházela ani unikátní expozice vítězných trofejí a cen jedné z nejlepších tenistek světa Petry Kvitové, a to včetně fedcupového poháru. Pro slavnou českou tenistku nechali pořadatelé vyrobit speciální cenu, kterou na pódiu předal Dušan Lederer otci světové hráčky Jiřímu Kvitovi a s trochou nadsázky ji nazval Cenou pro nejlepšího sportovce Větřkovic a širokého okolí.

Kromě trofejí pak nejvíce přítomné zaujalo Petřino vystavené olympijské oblečení a zejména pak slavné gumáky, které proslavily českou olympijskou výpravu po celé planetě.