V obou kategoriích, tedy divy a absurdity Opavska, hledáme sedm věcí, které lidé žijící v regionu považují za nejlepší reprezentaci a naopak za největší ostudu regionu. Může to být prakticky cokoli – stavba či jiná architektura, přírodní útvar nebo práce lidí, akce pořádaná na Opavsku, osoba zde žijící, výrok některého z řečníků, čin jednotlivce nebo skupiny lidí…

Mantinely nebyly v tomto směru postaveny a bylo jen na čtenářích, co nominují. Po celý prosinec měli čtenáři Opavského a Hlučínského deníku a Regionu možnost nominovat své divy a absurdity do ankety. A bylo jich opravdu hodně. Někteří napsali jen jedinou nominaci, jiní jich poslali hned několik. Také jejich výčet byl velmi pestrý.

Celkem do redakce přišlo 53 nominací v obou kategoriích. Sedm nejčastěji nominovaných divů a sedm absurdit jsme pak poslali do finále, které právě začíná. Z něj už by měli vyjít vítězové obou kategorií. Kdo nebo co to bude? To se dozvíme v únoru.

Hlasovat totiž mohou čtenáři až do konce ledna, tedy do půlnoci z úterý 31. ledna na středu 1. února 2012. Hlasy je možné zaslat na e-mail martin.kus@denik.cz nebo využít anketu vpravo. >>> Hlasovat můžete i vícekrát, vždy po hodině.

DIVY

1. Bezpečná Opava

I přes složitou dopravní situaci ve městě, silný provoz a další aspekty patří město Opava k bezpečným, alespoň co se dopravy a dopravních havárií s tragickými následky týká. V roce 2010 zde na silnících nezemřel jediný člověk.

2. Slezské divadlo

Za velmi pozitivní považují Opavané to, že si město dokázalo udržet své divadlo a v něm jak činoherní, tak operní soubor. Podle obyvatel tento fakt staví Opavu i Opavany na vyšší kulturní příčku. Navíc se ho loni podařilo krásně opravit.

3. René Golem Richter

Má nejen nejsilnější paže na Opavsku, ale jak loni v červnu ukázal, také na celém světě. Je držitelem světového rekordu v tažení pákou, když posunul 14 840 kilogramů těžký kamion v garážích TQM.

4. Prajzština

Ojedinělý dialekt, kterým hovoří lidé na tzv. Prajzské, tedy hlavně v oblasti Hlučínska, je v současné době uchovávaným významným dědictvím našich předků a slezské identity. Je jen škoda, že prajzština je mimo region prakticky neznámá.

5. Slezská univerzita

Trvalo dvě dlouhá staletí, než se podařilo z Opavy udělat vysokoškolské město, a to se podařilo až po listopadu 1989. Loni Slezská univerzita, první nově vzniklá vysoká škola po sametové revoluci, slavila své dvacáté narozeniny.

6. Krásné holky

Na Opavsku se narodilo hned několik krásných dívek a žen, které uspěly nejen v soutěžích krásy, ale také v běžném životě jako modelky, podnikatelky či úspěšné maminky. Jmenovat je jednotlivě asi nebude nutné, každý jistě některou z nich zná.

7. Pegasové na muzeu

Téměř patnáct let byli skryti v depozitu a Opavané si už mysleli, že jsou dávno ztraceni či v některé soukromé sbírce. Nakonec se ale podařilo dvě impozantní sousoší Pegasů opravit a vrátit tam, kam patří – na výstavní budovu Slezského zemského muzea v opavských Dvořákových sadech.

ABSURDITY

8. Socha „špiona“ na Dolním náměstí

Stál téměř milion, a teď jen rezaví. Dokonce tak, že má v břiše velikou díru. V minulosti se často stal terčem zájmu vtipálků. Ti ho několikrát otočili a pořádali v jeho útrobách party. I když stále dokáže upoutat pozornost návštěvníků, jeho bývalou krásu dávno odnesl čas.

9. Chybějící autobusové nádraží

Opava se svou velikostí nemá klasické autobusové nádraží a jeho místo zabírá jeden z mnoha supermarketů. Autobusy tak staví na zastávkách u ulicích města a z Opavy se stalo jen průjezdní město na linkách odněkud někam.

10. Nepoužitelné cyklostezky

Přestože Opava a Opavsko mají dlouhé kilometry cyklostezek, podle čtenářů jsou většinou nepoužitelné a nebezpečné. A to i přes fakt, že nedávno získaly ocenění. Cyklisté si stěžují hlavně na to, že od jejich vystavění je péče o trasy minimální a často neslouží svému účelu, ale i dalším lidských aktivitám, které patří jinam.

11. Jánské Koupele

Kdysi velkolepé lázeňské centrum je dnes spíše ostudou než centrem zájmu nemocných a turistů. Neudržované budovy často v havarijním stavu, prameny skrytě vyvěrající pod rezavými plechovými poklopy a nechuť zainteresovaných s tím něco dělat. To jsou Jánské Koupele dnes.

12. Projekty mamutích center

Projekty dvou velkých developerů na výstavbu mamutích obchodních center jsou už dlouho tématem diskusí. Z nominací ale vyplývá, že Opavané je podle sebe nepotřebují. Přesto je v těchto dnech už více než pravděpodobné, že obě vyrostou jen několik stovek metrů od sebe.

13. Přerozdělování finančních prostředků

Město Opava se chová nezodpovědně k financím. Dává se na sport a kulturu, ale na podporu organizací ve zdravotnictví, dopravu či životní prostředí prakticky nezbývá. To se zdá být nepřiměřené a v očích Opavanů jsou jedni upřednostňováni před druhými.

14. Komplikovaná zdravotní péče

Přestože řadu odborných lékařů měli Opavané dříve přímo ve Slezské nemocnici nebo lidé z Vítkovska ve Vítkovské nemocnici, dnes musí za lékaři dojíždět do Ostravy, Krnova, případně jinam. Mizerný pocit lidé mají také z nucených výměn vedení a privatizací některých soukromých firem.

Martin Kůs

Jak vidí Opavu deváťáci?

Z mnoha pohledů se ten dětský vyznačuje často tou největší upřímností a nadhledem. Do jejich podvědomí totiž nevstupuje tolik vnějších vlivů jako politická či ekonomická situace anebo osobní vztahy.

Proto se redakce rozhodla obrátit na žáky devátých tříd opavské Základní školy T. G. Masaryka, aby se i oni vyslovili k tomu, co se jim na slezské metropoli líbí nejvíce a k čemu naopak cítí jistou averzi. Níže jsme vybrali odpovědi, které se mezi reakcemi opakovaly vůbec nejčastěji.

A jelikož se právě v oné upřímnosti projevila stará pravda, že co člověk, to názor, zařadili jsme do výběru i třetí kategorii. V té se nominace některých žáků střetávaly a zatímco jedni danou věc hodnotili pozitivně, pro druhé zůstává tatáž skvrnou na tváři města.

Co se mi v Opavě líbí?
Slezské muzeum, Slezské divadlo, Hláska, Městské sady, okolní zámky, dopravní dostupnost, obchodní centrum u Kauflandu, parky, Dvořákovy sady, Tyršův stadion, Horní a Dolní náměstí, víceúčelová hala, fotbalový stadion, kavárna Evžen, kostel svatého Ducha, minoritský klášter, hřbitov, Obecní dům, chrám svatého Vojtěcha, Elim, zemědělská škola, starý pivovar, Konkatedrála panny Marie, Ostrožná ulice, špion na Dolním náměstí.

Co se mi v Opavě nelíbí?
Málo taxislužeb, zimní stadion, málo parkovacích míst, málo restaurací, málo hotelů, západní nádraží, Jaktař, Slezanka, Penny market, plavecký bazén, vysoký dům za Slezankou, hotel Koruna, Kylešovice, Globus, Tesco, bezdomovci, zbourání opavského pivovaru, velký provoz, Černá ulice, park u soudu.

Co se líbí i nelíbí?
McDonald´s, koupaliště, kostel sv. Hedviky, Ptačí vrch, skatepark, Breda, Sádrák.

Tomáš Pustka, Iva Adamčíková