„Musí to být někdo, kdo to tady dobře zná. Klidně tady muže stát mezi námi, sledovat hasiče a my o něm nevíme,“ ozývalo se ze skupinky lidí, která předevčírem kolem poledne sledovala likvidaci posledního požáru. Když jsem se k hloučku připojil i já, pochopil jsem, že žhář může být pro místní zemědělce skutečně nebezpečný. Vždyť hořet začalo krátce po úterní půlnoci, kdy hlídka u stodoly opustila své stanoviště. Žhář tak opravdu musí být někým, kdo je se situací dobře obeznámen. Majitele stodoly, ale i ostatní zemědělce, kteří už se terčem útoku žháře stali, čeká další dlouhá noc. Jak se dovídám, tentokrát budou hlídkovat až do rána. Je středa krátce před půlnocí a stojím v blízkosti autobusové zastávky na Opavské ulici.

Stráž se psem

Podle opatření, která se na noc chystala, jsem nečekal, že by žhář riskoval útok počtvrté. Jak jsem se měl později přesvědčit, opatření byla opravdu důsledná. Na první pohled to nevypadalo, že by byl Zábřeh pod nějak zvlášť ostrým dohledem. Několik lidí mě přesto pozorně sledovalo zpoza plotu. V tu chvíli jsem pocítil podobně napjatou atmosféru, jaká v obci panovala během dne. Kolem jedenácté hodiny městem projela policejní hlídka a objevily se další dvě skupinky bdělých strážců z řad tamních občanů.

Jsem zřejmě podezřelý

Má procházka po hlavní ulici vzbudila několik nedůvěřivých pohledů, každopádně, nikdoměneoslovil. Nedaleko autobusové zastávky sedělo několik mladých lidi. Mě ale zaujal muž, který stál nehnutě u hlavní silnice nejméně půl hodiny. Společnost mu dělal vlčák, který mě nespouštěl z očí. Jak se mi svěřil, také jeho procházka s řáděním žháře souvisí. Po několika dalších minutách však se stráží končí. Spolu s jeho odchodem se i situace v celé vsi uklidňuje. Hlídky jsou na svých místech a já se vydávám na další procházku celým Zábřehem. Blíží se totiž kritická půlnoc.

Legitimujte se!

Je patnáct minut po půlnoci a nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo něco dít. Postávám u hlavní silnice a netuším, že mé počínání je sledováno. Všude je klid, a tak chci změnit stanoviště. Jen co jsem udělal pár kroků, z nedalekého křoví se vynořili dva muži. Jak jsem tušil, byla to hlídka policie v civilu. Ačkoli jsem se prokázal, jejich podezření jsem jen tak neunikl. Až po chvíli vysvětlování se podařilo vše objasnit a policisté pokračovali v obchůzce. Na místě jsem zůstal ještě dvě hodiny. Žádný problém už ale nenastal. Včerejší noc v Zábřehu se tak díky policii a občanům obešla bez dalšího požáru a škod. Budou mít obyvatelé Zábřehu v následujících nocích klidné spaní?