Jsou jí čtyři a odmala se musí vyrovnávat s následky dětské mozkové obrny. Díky velké vlně solidarity Hlučíňanů mohla před nedávnem absolvovat první speciální rehabilitaci s názvem KlimTherapy.

Cílem je rozhýbat Adélčinu ruku, protože pak by mohla ovládat svůj invalidní vozík. Čeká ji také tzv. vertikalizace. V praxi to znamená, že prostřednictvím rehabilitačního přístroje bude uvedena do vertikální polohy a začne s nácvikem chůze.

Součástí jejího pobytu v Sanatoriích Klimkovice je i speciální logopedie. I díky ní by se Adélka měla lépe naučit konzumovat tuhou stravu. Jedná se o první krok k tomu, aby jí mohla být vyndána sonda vedoucí přímo do žaludku a děvčátko z Darkoviček by tak bylo připraveno na výuku mluvy.

Na to by ale došlo až při příštím rehabilitačním pobytu na jaře, kde by podstoupila náročnější program NeuroKlim. Zatím se vypořádává s KlimTherapy.

„Hned při první rehabilitaci jsme cvičili dvě a půl hodiny, ale Adélce se zatím vůbec nelíbila. Že je ve speciálním kosmickém oblečku, který s cvičením pomáhá, vědělo celé oddělení. Až tak protestovala," popisovala Adélčina maminka Jana Jakubowská.

Fyzioterapeutka se bude pokoušet s malou pacientkou dále cvičit. Kdyby ovšem i potom stále nespolupracovala, předepíše se jí méně náročný program RehaKlim.

Sbírají se peníze na další rehabilitace

Osud Adélky Dudové rozhodně není lhostejný nejen lidem z Hlučína. Během uplynulých měsíců proběhla celá řada charitativních akcí. KlimTherapy a NeuroKlim vyjdou na 120 tisíc korun. Podle tiskové mluvčí Hlučína Ivany Gračkové se sbírka, z níž byl uhrazen také speciální vozík, této částce blíží.

„Ještě nám chybí několik tisíc korun, abychom mohli zaplatit i jarní rehabilitační program. Věříme ale, že se peníze do jara ještě podaří nasbírat," uvedla vedoucí finančního odboru hlučínské radnice Krista Šoferová.

„Naším snem je, aby se Adélka naučila sama ovládat vozík nebo se dokonce pohybovala bez něj. Aby uměla normálně jíst a pít a lépe se dorozumívala," pokračovala Jana Jakubowská.

Pomohla řada místních občanů

Do prvního léčebného programu mohla dívenka nastoupit i díky solidaritě občanů města Hlučín, dětí z hlučínských škol, sportovců, seniorů z místního Domova pod Vinnou horou a ve výčtu nesmí chybět ani lokální umělci.

„Ti všichni a mnozí další se zapojili do celohlučínské akce solidarity a našli způsob, jak přispět do sbírky na pomoc Adélce. Na nejrůznějších akcích se plnily kasičky, školáci z Rovnin vybírali pro Adélku vstupné na svých akademiích, na Základní škole Tyršova organizují sbírku plastových víček, děti i senioři věnovali své výrobky do prodeje, jehož výtěžek skončil v kasičkách," mínila Ivana Gračková.

Zapojili se také florbalisté, za 15 tisíc korun se vydražil věnovaný obrázek výtvarnice Elen Thiemlové. Opomenout nesmíme ani Nadaci ČEZ, která pro letní festival Štěrkovna Open Music vytvořila mobilní aplikaci EPP Pomáhej pohybem. Už za první den této hudební akce se podařilo vybrat 50 tisíc korun.

„Bylo pro nás krásným překvapením, jakou vlnu solidarity Adélka v Hlučíně vyvolala. Zdejší lidé ukázali, že mají dobré srdce. Nakonec pomohlo nejen město Adélce, ale také Adélka městu: dokázala, že místní se umí spojit pro dobrou věc. Za to jim patří velký dík," poznamenala místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.