Ten začal s výrobou věnce už 21. listopadu. Společně s dalšími dobrovolníky, místními hasiči a Technickými službami Hlučín, několik týdnů sháněl větve z různých jehličnatých stromů.

Těmi, kdo se k Josefu Hlubkovi přidali, byly například Marie Drobíková, Jana Kameníčková, Marcela Švecová a Irena Šebestová, které pomáhaly se zdobením věnce. Ten letos zdobí také andělé vytvoření z břízy. Stranou nezůstal ani výtvarný ateliér Viridian, občanské sdružení Sousedé 55+ i Základní škola Rovniny.

Velký adventní věnec se tak pomalu stává hlučínskou tradicí, jelikož Mírové náměstí zdobí už potřetí. Vedle zapálení svíce čeká Hlučín zahájení programu adventních trhů, které začnou v neděli ve 13 hodin.

Na začátek vystoupí dětský pěvecký sbor Sluníčko, který o půl hodiny později vystřídá Hlučínský sbor. Různorodý program pak bude pokračovat až do pěti hodin odpoledne, kdy se zraky všech zaměří na slavnostní rozsvícení vánočního stromu, který městu darovala Drahomíra Křížková z Družební ulice a který měří přes 17 metrů.

Jeho ozdoby v bílo modré kombinaci znají Hlučíňané už z minulého roku.

Co se týče zbylých adventních nedělí, 6. prosince vystoupí na Mírovém náměstí soubor Gaudi musicae, 13. prosince zahraje Hlučíňanka a 20. prosince budou z balkonu hlučínské radnice troubit trubači vánoční motivy. Stejně jako v dalších městech České republiky, také v Hlučíně se chystá akce s názvem Česko zpívá koledy, kterou bude pořádat místní fotbalový klub spolu se Základní školou M. Tyrše ve středu 9. prosince od 18 hodin.

„Zváni jsou všichni, kteří si chtějí spolu s námi zazpívat pět českých koled a jednu vánoční píseň. Jestli někoho trápí, že nezná text, tak ať takové starosti hodí za hlavu. Na náměstí budeme texty rozdávat," pozvala na akci učitelka Monika Tomisová.

Společného zpívání se žáky a fotbalisty se zúčastní také fotbalový brankář a odchovanec hlučínského fotbalu Jiří Pavlenka.

Petr Večeřa