Hlučínští důchodci se už nemusí bát, že v případě přepadení nebo nouzové situace si nebudou schopni zavolat pomoc. Město pro ně zakoupilo sto šedesát kusů kapesních osobních alarmů Bodyguard. Lehká plastová bezpečnostní pomůcka se snadno vejde do dlaně a lze ji nosit v kapse, tašce nebo i na krku.

„Aktivace alarmu je jednoduchá. Stačí v případě nouze vytrhnout poutko a spustí se pronikavý zvuk sirény. Alarm tak může pomoci nejen při ohrožení krádeží nebo při napadení ať už člověkem, nebo zvířetem, ale dobře poslouží také při úrazu nebo zdravotním problému na ulici i doma," řekl k Bodyguardům vedoucí strážník Městské policie Hlučín Luděk Olšovský.

Alarm vydává při aktivaci zvuk o síle více než 100dB a navíc také bliká výrazným červenomodrým světlem. „Ten, kdo jej použije, bude tedy nejen slyšet, ale ve tmě i vidět," dodal strážník.

Alarmy však na záchranný systém policie či záchranné služby napojeny nejsou. Důvodem pořízení těchto nenápadných bezpečnostních zařízení je nárůst kriminality páchané na penzistech. Ti jsou nejohroženější skupinou co se týče napadení a pouličních krádeží.

Osobní Bodyguardy budou strážníci zdarma rozdávat na besedách pořádaných v rámci prevence kriminality důchodcům nad pětasedmdesát let a invalidním osobám. „Vše by mělo začít fungovat od února, kdy máme naplánovány první besedy v klubech seniorů," upřesňuje Luděk Olšovský.

Nákup sto šedesáti kapesních bezpečnostních zařízení stál více než deset tisíc korun. Město si od něj slibuje pokles kriminality páchané na seniorech, která v poslední době stoupá. Alarmy by měly poskytnout důchodcům větší pocit bezpečí.

„Občané se spíše otočí za pískotem alarmu než za hlasem, který se může snadno ztratit," vysvětluje Olšovský dále.

Rozdávání osobních alarmů je dalším bodem projektu na prevenci kriminality v Hlučíně. Dříve město už zdarma lidem montovalo bezpečnostní řetízky na vchodové dveře nebo značilo jízdní kola syntetickou DNA.