Od prvního září se na Opavsku bude za daně platit už jen na Finančním úřadě v Opavě.

Podle mluvčí Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj Petry Homolové byla hlavním důvodem finanční náročnost provozu pokladen. „Náklady na jednu transakci představují částku ve výši čtyřicet dvě a půl koruny. Česká pošta nabízí obdobnou službu v komerčním režimu za devětadvacet korun," sdělila Homolová.

Při zachování pokladen by značné prostředky vyžadovalo také jejich zabezpečení.

Dle Homolové se finanční úřad na změnu připravuje. Zvýšený počet lidí, kteří by do konce roku přišli daně zaplatit na opavský Finanční úřad, neočekávají. Květnový nápor spojený s platbou daně z nemovitosti mají už za sebou. Tu budou moci lidé od ledna příštího roku zaplatit také prostřednictvím Soustředěné inkasní platby obyvatelstva (SIPO).

Informace o způsobu platby Finanční správa rozesílá poštou.

Kromě platby bankovním převodem správa nabízí další alternativu. „Plátcům rozesíláme složenky. K hotovostní platbě je letos mohlo motivovat, že platili poštovní poplatek. Na příští rok jednáme o znovuzavedení takzvané daňové složenky, se kterou se poplatek nepojil," uvedla Homolová.

Prostřednictvím daňové složenky mohli lidé daně a poplatky zaplatit na více než třech tisících provozovnách České pošty.

Barbora Halbová