„Zasahujeme u požárů, dopravních nehod s vyproštěním zraněných osob, pomáháme při záplavách, řešíme zapeklité situace při technických zásazích. Abychom to zvládli, pravidelně se scházíme a odborně se vzděláváme, a to nejen ve specializovaných kurzech, ale také při výcvicích a cvičeních na různých místech našeho kraje, ale i mimo něj," připomíná Martin Türke.

Práci hasičům z Hlučína výrazně usnadňuje špičkové vybavení a technika srovnatelná s tou, kterou disponují profesionálové. „Máme k dispozici tři speciální vozidla. Naše špičkové vybavení nás mnohdy ochránilo při nebezpečných situacích, do kterých se při zásazích dostáváme.

Držíme služby po celý rok, sedm dní v týdnu, 24 hodin denně. Jsme schopni vyrazit do akce do 5 minut. Zasahujeme nejen v Hlučíně, ale také v okolí," dodává velitel Türke.

Zařazení od 1.ledna

Zájemci o práci dobrovolných hasičů by měli být nejlépe z Hlučína, což ovšem není podmínkou. Naopak nutností je minimální věk 18 let, zdravotní způsobilost pro funkci hasiče a také fyzická zdatnost.

„Vhodnými adepty jsou muži, kteří pracují ve směnném provozu, mají řidičský průkaz skupiny C s praxí a hlavně chuť něco dělat ve svém volnu. Adeptům zajistíme potřebná školení pro odbornou způsobilost hasiče a vybavení. Protože nejsme profesionální hasičský záchranný sbor, nenabízíme práci na hlavní pracovní poměr.

S vážnými zájemci uzavírá město Hlučín každoročně dohodu o provedení práce. Podle možností nové hasiče zařadíme od 1. ledna 2016," uzavírá Martin Türke.

O výjimečné hasičské minulosti Hlučína mluvil také starosta města Pavel Paschek, který o jejich práci mluvil s hrdostí. „Vždycky jsem věděl, že jsou mimořádně aktivní. Přesto jsem tvrzení, že Hlučín je městem hasičů, přece jen bral trochu s nadsázkou.

Ovšem jen do té chvíle, než jsem jako starosta začal dostávat všechny informace o tom, kde se čeho hasiči zúčastnili, co uspořádali, kde zasahovali. Nejen existencí čtyř hasičských sborů je Hlučín unikátní. Hlučínskou chloubou je Záchranný útvar hasičského záchranného sboru ČR, jedinečná složka v rámci celé republiky," říká Pavel Paschek, kterého musel rovněž potěšit úspěch dobrovolníků na slezskoostravském hradě, kde si v polovině září vysloužili označení nejlepšího týmu nezdravotnických složek integrovaného záchranného systému.

Petr Večeřa