Desítka nezdravotnických složek integrovaného záchranného systému soutěžila před několika dny na Slezskoostravském hradě na jedenácti oddělených stanovištích o titul nejlepšího tříčlenného týmu.

Své znalosti za hlučínský tým předvedli Martin Türke, Luboš Rafik a Tomáš Res. Celodenní akce otestovala soutěžící při řešení simulovaných zranění a situací, které hodnotili dozorující rozhodčí. Ti hodnotili nejen samotný postup poskytování první pomoci, ale také jeho provedení a spolupráci mezi jednotlivými členy soutěžních družstev.

„Naše výhoda byla, že já mám zdravotnické vzdělání, a tak jsem mohl kolegům poradit a hlavně je vést při sebevzdělávání, které je u nás, dobrovolníků, dobrovolné," upozorňuje velitel jednotky z Hlučína Martin Türke.

Na jednotlivé situace se nemohli účastníci soutěže nijak připravit, protože přesné zadání zjistili až bezprostředně poté, co byly jednotlivé etapy zahájeny. Své zkušenosti a znalosti prokázali hlučínští dobrovolníci například při první pomoci při požití toxické látky, při ošetřování popálenin a nechyběl také zákrok, kdy bylo nutné zpacifikovat agresivní osobu.

„Všeobecný přehled je v dnešní době velmi důležitý. Hasiči tady už dávno nejsou jen od toho, aby hasili požáry, ale musíme se orientovat i v dalších oblastech možných zásahů. V rámci daného předurčení zasahujeme například u dopravních nehod nebo vyjíždíme k únikům nebezpečných látek," vysvětluje Martin Türke.

Petr Večeřa