Několik kulatých stolů a předem daná témata, tak to v úterý vypadalo v Kulturním domě Hlučín, kde mohli zájemci z řad obyvatel Hlučína řešit ty největší problémy města. Probíraly se například rozvoj města, podnikání, bydlení nebo volný čas společně se vzděláváním a školstvím.
U stolů se nakonec sešlo zhruba šedesát lidí, kteří nejvíce řešili znečištěné ovzduší, nutnost nových chodníků z Hlučína na hřbitov Březiny. Řeč byla také o zvyšování bezpečnosti u autobusového nádraží, osvětlení Zámeckého parku, o opravě komunikace v ulici Rovniny.
„Lidé si dále přáli vysázení většího množství stromů a keřů, zkrácení čekací doby u odborných lékařů společně s posílením jejich sítě. Žádáno bylo také odstranění bariér pro tělesně postižené a matky s kočárky na veřejných místech," shrnula výsledek setkání mluvčí hlučínské radnice Ivana Gračková.
V místních částech Bobrovníky a Darkovičky je podle výsledku setkání na pořadu dne uvažování o výstavbě nových tělocvičen. „Loni byla nejbouřlivější diskuse u kulatého stolu k dopravě, protože občané si s námi chtěli vyříkat systém parkování," připomněl starosta Hlučína Pavel Paschek (Občané pro Hlučín).
Poměrně velkým zklamáním však byla účast, která byla jednou z nejmenšcíh v historii. Například v již zmiňovaném minulém roce přišlo s vedením města diskutovat přes sto občanů.
„Čekala jsem diskuzi o formátu otázka odpověď, nejen stolu s pár místy k sezení. Je to jen můj názor, že se mi systém fóra nelíbí, ale město by nemělo říkat, že ví, co lidé chtějí, protože Hlučín má čtrnáct tisíc obyvatel, a v úterý jich tam bylo jen pár desítek. Lepší jsou veřejná zasedání zastupitelstva, kde je prostor pro otázky," řekla jedna z účastnic fóra, Michaela Witassková.
Zda bude město nějakým způsobem reflektovat výsledek setkání, ukáže čas, ne vždy je to však snadné. „Některé problémy, na které lidi poukážou, umíme vyřešit z roku na rok. Například po loňských připomínkách se podařilo velmi rychle rozšířit nabídku kurzů Domu dětí a mládeže Hlučín. Ovšem třeba páky na zlepšení ovzduší má město jen minimální," varuje koordinátorka z Městského úřadu Hlučín Tereza Kubinová.
„I tady je ale patrný posun k lepšímu. Česká inspekce životního prostředí má pod kontrolou areál hlučínské pily, na jejíž vysokou prašnost si občané stěžovali; přínos by měly míti kotlíkové dotace, které umožní domácnostem vyměnit kotlíky v rodinných domech za ekologičtější; pomoci by mohl též projekt Emise studentů hlučínského gymnázia, kteří chodí objasňovat obyvatelům města, proč by měli topit ekologicky," dodala k tématu Ivana Gračková.
Vyjádřit se k hlavním nedostatkům města budou moci Hlučíňané také v květnovém vydání Hlučínských novin, kde pro ně bude připravena anketa. Právě na základě výsledků tohoto hlasování budou v září jednat zastupitelé na svém zasedání.
Petr Večeřa