Nová víceúčelová sportovní hala. Tu by občané Hlučína chtěli nejvíce. Ukázalo to veřejné fórum, které se uskutečnilo v úterý v kulturním domě.

U několika pracovních stolů diskutovala více než stovka občanů a připomínkovala sociální a zdravotní oblast, kulturu, sport a volný čas nebo rozvoj města, podnikání a bydlení či dopravu a infrastrukturu.

Jeden ze stolů patřil i mladým, kteří si do TOP problémů města prosadili větší možnosti třídění odpadů ve veřejných prostorách. Dalším ze stěžejních problémů je pro Hlučíňany chybějící obchvat, vybudování wellness či studie na využití Hlučínského jezera po sanaci nebo větší kontrola volného pohybu psů.

Zatímco nové víceúčelové haly se občané Hlučína kvůli finanční a technické náročnosti jen tak brzy nedočkají, v případě obchvatu města se snaží představitelé města přesvědčit vedení kraje a Ředitelství silnic a dálnic, aby tuto stavbu zařadili mezi své priority.

„Příprava stavby obchvatu je v režii Ředitelství silnic a dálnic, potažmo státu. S jejím prosazením nám musí pomoci kraj, to sami nezvládneme. V dubnu mám kvůli tomu schůzku se současným vedením kraje," uvedl starosta Pavel Paschek.

Během veřejného fóra vznikla také pocitová mapa, která zobrazuje místa, kde se Hlučíňané cítí dobře, nebo naopak, které nevyhledávají kvůli nebezpečnosti. Podle ní občané města rádi tráví volný čas na hlučínské Štěrkovně a naopak dobře se necítí v okolí autobusového nádraží nebo na parkovištích před obchody jako jsou Lidl nebo Billa či Hruška. Obdobné mapy má již město Opava nebo Vítkov.

Podle koordinátorky Zdravého města Terezy Šimánkové z odboru rozvoje města hlučínské radnice bylo i letošní fórum úspěšné. „Fórum hodnotím velice kladně. Přišlo celkem 110 lidí. Diskutovalo se u všech stolů, bylo to vyvážené," uvedla Tereza Šimánková.

O největších problémech města budou lidé hlasovat i v anketě na webu města nebo prostřednictvím Hlučínských novin.

Hlučín v letošním roce slaví již deset let v Národní síti zdravých měst. V předchozích letech se nejčastěji objevovaly mezi TOP problémy města znečištěné ovzduší a problém lokálních topenišť, oživení náměstí, problémy s psími exkrementy na chodnících či chybějící sociální bydlení nebo hlučnost non-stop barů a heren.