Pouze stravu a poplatek komisaři při závěrečné zkoušce si hradí řidiči z jednotek dobrovolných hasičů. Pokud autoškolu absolvují, získají řidičské oprávnění pro nákladní automobily.
Podporu hasičských dobrovolníků vláda schválila během letošního května a po určitých legislativních úpravách mohl speciální autoškolu začít provozovat Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR v Hlučíně. Ze dvou set zájemců z celé republiky se jich do kurzu zapojilo hned dvanáct.
Výuka probíhá dle standardních osnov, což znamená, že budoucí řidiči se kromě osmnácti hodin jízd zúčastní také teoretických hodin zásad bezpečné jízdy, údržby vozidla a zdravovědy. Kurz trvá celkem dva týdny a vyvrcholí zkouškami.
„Profesionální a dobrovolní hasiči spolupracují na každodenní bázi již mnoho let a tento bod patřil mezi významné body materiálu," uvedl generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba a dodal: „Dříve si bylo možné udělat řidičské oprávnění typu C v rámci základní vojenské služby. To už nyní není možné a pro mnoho sborů dobrovolných hasičů je to palčivý problém mimo jiné i kvůli vysoké ceně kurzu.
Jsem proto rád, že jsme našli další cestu, jak alespoň částečně vyřešit jeden ze závažných problémů, které dobrovolné hasiče trápí."
Areál hlučínského záchranného útvaru je pro provozování takové formy autoškoly ideální. Kurzy zde totiž probíhaly už dříve. „Nebyly však pro dobrovolníky, ale pro profesionální hasiče. Autoškola u nás funguje od založení útvaru v roce 2009. Cena kurzu je plně hrazena.
Totéž platí o ubytování v našich prostorách. Kurzisté si pouze zajišťují stravu a poplatek komisaři. V běžné autoškole máte jízdu a teorii rozloženou třeba do dvou měsíců. U nás je kurz intenzivní a řidiči se po dobu dvou týdnů plně věnují jen jemu," vysvětloval tiskový mluvčí hlučínského útvaru Ivo Adámek a na závěr ještě doplnil několik postřehů:
„Cílem kurzu je, aby se dobrovolníci naučili řídit nákladní vozidlo. Nejčastěji jde o hasičské vozidlo, ale někdy se jedná například i o cisterny."