Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR) v Hlučíně se může pochlubit ojedinělou technikou. Při záchranných akcích jim pomáhá například automatický jeřáb, který je největší svého druhu ve střední Evropě a má skutečně unikátní parametry.

Váží padesát dvě tuny a specifická je především délka jeho ramene. Jeho pořizovací cena byla více než šestnáct a půl milionu korun.

„Jeřáb nám dodal výrobce z Turecka. Z osmdesáti pěti procent bylo jeho pořízení hrazeno z dotačních evropských fondů v rámci Integračního operačního programu, zbytek pak šel z rozpočtu České republiky.

Stroj jedinečný v mnoha směrech

Jeho rameno může dosáhnout až do délky čtyřiceti pěti metrů. Na vzdálenost třiceti osmi metrů dokáže uzvednout osobní automobil a ve dvaceti mu nedělá problém vyzdvihnout předmět o váze osm nebo devět tun. Běžné jeřáby na tuto vzdálenost uzvednou tak půl tuny, takže to je opravdu jedinečný přístroj," uvedl tiskový mluvčí hlučínského útvaru Ivo Adámek.

Jeřáb využívají hasiči při práci na těžko dostupných místech.

V Hlučíně ho používají od roku 2013 a od té doby zasahoval už při pěti událostech po celém Moravskoslezském kraji. „Vytahoval například automobil z rybníka v Rychvaldu nebo vozidlo, které bylo zaklíněno za svodidly na dálnici. Právě pro tuto práci je jako dělaný, protože normální jeřáb by auto, které skončí daleko za svodidly, nemusel vyzvednout.

Používal se ale také při povodních nebo v tunelech, protože jeho hydraulická ruka se může posouvat vodorovně se zemí a to je pro běžnou techniku někdy nemyslitelné," řekl Ivo Adámek.

Záchranáři mají také traktobagr

Dalším zajímavým kouskem hlučínských záchranářů je těžký traktorbagr. Ten má dvě lžíce, přední nakládací a zadní podkopovou a ještě navíc jedno zadní rameno k uchopení těžkého břemene. Ovládat se dá na dálku.

„Můžeme jej řídit až na vzdálenost sta metrů. Pomáhal nám především při povodních v roce 2013, kdy zpevňoval hráz," dodal Ivo Adámek.

V blízké době má Záchranný útvar hasičů v plánu čerpat další prostředky z Evropské unie a pořizovat tak další unikátní techniku, jako je třeba pásový nakládač, který se dá, stejně jako traktorbagr, dálkově ovládat.

Záchranný útvar HZS ČR v Hlučíně poctil v úterý 16. února svou návštěvou generální ředitel útvaru pro Českou republiku Drahoslav Ryba. Ten se v rámci své cesty do Moravskoslezského kraje zastavil také v Hlučíně, kde se setkal jak s vedením útvaru, tak i s řadovými příslušníky a odpovídal jim na jejich dotazy.

„Během své návštěvy rovněž v rámci tiskové konference prezentoval novinářům poznatky z dosavadního průběhu své návštěvy kraje, kdy například hovořil se zástupci profesionálních i dobrovolných hasičů nebo s primátorem města Ostravy. U příležitosti konference byla také představena část speciální techniky, kterou náš Záchranný útvar disponuje," uzavřel Ivo Adámek.

Veronika Bernardová