„Hlučín má opravdu mimořádnou ochranu, protože v našem městě sídlí celkem čtyři hasičské sbory. Jsme rádi, že technika, kterou disponují, je na tak dobré úrovni. Hasiči, kteří vyrážejí na místa náročných zásahů, tam vezou nejen pomoc, ale vždy i dobré jméno našeho města," řekl potěšeně starosta Hlučína Pavel Paschek.

Záchranný sbor nezasahuje pouze v rámci svého kraje, ale je nasazován po celé České republice. Novou techniku tedy hasiči mohou vyzkoušet například ve Vrběticích, kde stále probíhá převoz nevybuchlé munice.

„Tento zásah je časově velmi náročný a dobře při něm uplatníme například nové čtyřkolky, které si dobře poradí v členitém terénu nepřístupném pro běžnou požární techniku," prozradil mluvčí útvaru Ivo Adámek, který připomněl také zásah hasičů při nedávném výbuchu v Unipetrolu. O nové vybavení se budou oba útvary dělit, ale větší část zůstane umístěna v Hlučíně.

Novinkou ve výbavě profesionálních hasičů je nová polní kuchyně humanitární základny, která dokáže připravit jídlo až pro 200 strávníků. Je využitelná pro stravování záchranných složek na místech dlouhodobého zásahu, například při povodních či velkých lesních požárech. Kuchyň je možné převážet na humanitární základny například lodí.

„Cílem tohoto projektu bylo zvýšit kvalitu a efektivitu zásahů při mimořádných událostech a zlepšit podmínky práce Hasičského záchranného sboru České republiky, jehož posláním je záchrana životů osob, zvířat, majetku a ochrana životního prostředí," dodal Ivo Adámek.

Částka přesahující 18 milionů korun byla hrazena z 85 procent ze strukturálních fondů Evropské unie a zbytek byl uhrazen ze státního rozpočtu.

Petr Večeřa