Přesně tímto nešvarem dlouho trpěly i zbytky hlučínských hradeb. Nyní se všechno mění. Základem je zachování co největší autenticity. Ať už jde o samotný vzhled či přezdívání a doplňování chybějícího kamene.

„V některých částech zdiva bude nutné doplnit nový kámen, jehož vzorky byly posuzovány ze dvou zdrojových kamenolomů. Z Řeky a z Bohučovic u Hradce nad Moravicí," vysvětloval Jaroslav Michna z oddělení územního plánování a památkové péče hlučínského městského úřadu a ještě přidal několik postřehů:

„Nakonec jsme se přiklonili ke kameni z prvně jmenovaného lomu, který je svou skladbou a zrnitostí příbuzný stávajícímu slínovitému pískovci hradeb."

Hradby vznikly už v roce 1534

O opravy bašt a vůbec celého hradebního okruhu se město pravidelně stará. V roce 2009 prošla generální rekonstrukcí bašta č. V, která se nachází u parkoviště před budovou zdejší základní umělecké školy. Momentálně dělníci pracují na navazující hradební zdi.

„Regenerací projde také bašta č. IX. Ta leží za bývalou lékárnou v ulici Pode Zdí. Hlučínské bašty a další zbytky městského opevnění jsou jednou ze základních turistických devíz Hlučína. V současnosti lze bohužel vidět, že právě bašty často slouží jako veřejná toaleta či noclehárna bezdomovcům anebo také jako jakási průlezka pro děti," pokračoval Jaroslav Michna.

Hradby mají v Hlučíně téměř pětisetletou historii. Byly postaveny nejspíše už v roce 1534. Kamennou fortifikaci včetně třinácti bašt a dvou městských bran Opavské a Ostravské nechal vybudovat Bernard ze Zvole.

O hradby se pravidelně pečuje

Pozůstatky hradeb se na hlučínském území nacházejí hned na několika místech. Konkrétně zmíněných bašt si všimnete v ulicích U Bašty, tedy za budovou městského úřadu, a pak Pode Zdí.

„Přímo z autobusového nádraží lze vidět konverzi bašty na obytný dům s dřevěnými okny a sedlovou střechou krytou betternitem," uvedl dále. Celková cena oprav je bez DPH vysoutěžena na 260 000 korun. „Máme přislíbenou dotaci, která činí 126 000 korun. Výsledná částka ale bude například z důvodů některých víceprací jiná," komentoval hlučínský tiskový mluvčí Miroslav Pech.

V havarijním stavu je pouze zdivo u bašty V a také IX. Opravy se v Hlučíně rozhodně nezanedbávají.

Odstraňování náletové zeleně, přezdívání, popřípadě doplňování vypadlého zdiva či vydroleného pojiva se provádí pravidelně. Rekonstrukce má na starosti odborná firma, jež v minulosti pracovala i na opravě hradu Hukvaldy. „Prozatímní kontroly jejich práce dokázaly zručnost a spolehlivost," poznamenal na závěr Jaroslav Michna.

Petr Dušek