Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlučín má po šedesáti letech svého kněze

Hlučín - Jiří Marek Kotrba, tak zní jméno nového hlučínského kněze, který v sobotu 7. července odslouží primiční mši svatou v místním chrámu Páně svatého Jana Křtitele. Pro Hlučíňany, kteří jsou jako většina obyvatel Hlučínska věřící, to vůbec není zanedbatelná událost. Naopak.

30.6.2012
SDÍLEJ:

Jiří Marek KotrbaFoto: Miroslav Pech

Kněz po šedesáti letech?

Historie hovoří celkem jasně. Hlučín má svého kněze po více než šedesáti letech. „Nelze to říct stoprocentně, jelikož v době, kdy u nás vládl komunistický režim, probíhalo mnoho kněžských svěcení tajně," uvádí na pravou míru hlučínský tiskový mluvčí Miroslav Pech a jedním dechem dodává:

„Je tedy možné, že v tomto období někdo vysvěcen byl, ale v historických pramenech o něm nepadla ani zmínka."

Jiří Marek Kotrba může všechno změnit. Je mu osmadvacet, narodil se v Opavě a dětství společně s rodiči a bratrem prožil v Hlučíně-Bobrovníkách. Vystudoval místní Gymnázium Josefa Kainara a později také Cyrilometodějskou teologickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci.

Jáhenskou pastorační praxí mu byla ustanovena farnost v Karviné.

Věděl už odmala, že chce být knězem

Stát se knězem znamená být svému povolání oddán po zbytek života. Jiří Marek Kotrba si byl jistý tím, čím bude, už od svého útlého dětství. „Myslím, že jsem se rozhodl již v první třídě. Mé rozhodnutí tehdy ovlivnil jeden kněz působící na Hlučínsku, který se od té chvíle stal mým vzorem," prozradil mladý duchovní a pokračoval: „V dnešní době si nedokážu představit, že bych dělal něco jiného. Nikdy jsem svého rozhodnutí nelitoval."

V současnosti skutečně moc českých duchovních není. Vypomáhat tak často musí kněží z Polska. Ostravsko-opavská diecéze má mít k dispozici okolo 240 kněží, přičemž skoro šedesátku z nich tvoří Poláci. Jiří Marek Kotrba je proto takovou malou raritou.

Aby se člověk stal knězem, musí si projít nelehkou cestou. Duchovní si totiž zvyká na specifický styl a způsob života. „Formace v semináři je pro mnohé nepochopitelným pojmem, neboť nemá ve společnosti obdoby. Často se přirovnává k vojenské průpravě," uvedl osmadvacetiletý kněz a ještě doplnil: „Mnoho prvků jako je denní řád a poslušnost je společných, ale na rozdíl od vojenské disciplíny jsou založeny na jiných principech."

Jak již bylo zmíněno, Jiří Marek Kotrba zatím působí ve farnosti v Karviné, o tom, kam budou směřovat jeho další kroky, se teprve rozhodne.

Knězem nemůže být každý

Momentálně bydlí na hlučínském sídlišti OKD. Jako budoucí farář si finančně rozhodně vyskakovat nebude. Nejde totiž o kdovíjak platově ohodnocené povolání. „Je to pravda, ale na druhou stranu kněz nemá vůči nikomu vyživovací povinnost. Všechny získané prostředky jsou pak pro jeho potřebu a může si s nimi naložit, jak chce. Záleží na každém, jak hospodaří. Pokud je alespoň trochu soudný a prozíravý, tak vystačí i s tím, co má," vysvětloval.

Podle něj se knězem nemůže stát každý. Je třeba k tomu mít ty správné předpoklady: „Když to řeknu čistě laicky, tak člověku to musí být dáno shůry."

Petr Dušek

Autor: Redakce

30.6.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení