Už minulý rok bylo veřejnosti představeno pexeso, na kterém byly nejen vyobrazeny části Hlučína, ale také mohlo sloužit jako turistický průvodce městem. Jeho autorem byla Marie Hranáčová, která vytvořila desítky grafik.

„Chtěla jsem zachytit místa, která jsou podle mého pro Hlučín tradiční a zajímavá. Ovšem o dvanácti konkrétních grafikách, které jsou umístěny na kalendáři, jsem nerozhodovala já, ale lidé, kteří jednotlivé obrázky bodovali a určovali, které se jim nejvíce líbí.

Potěšilo mě, že si město vybralo pro kalendář právě moje grafiky. I když se zase potvrdilo, že perfektně fungují Murphyho zákony. Když je nejvíc práce, přibude zaručeně další. Ale u přípravy kalendáře si vlastně vždycky odpočinu. Moc mě to baví," řekla autorka kalendáře Marie Hranáčová.

Ta přitom není profesionální výtvarnicí, ale řadu let navštěvuje výtvarné kurzy. Jednotlivé linoryty, ze kterých se kalendář pro rok 2016 skládá, si mohou v úterý 8. prosince od 17 hodiny lidé prohlédnout v obřadní síni hlučínské radnice, kde bude vystaven do 11. prosince ve všední dny od 13 do 17 hodin.

„Výročí založení města Přemyslem Otakarem II. je pro nás pochopitelně velká věc. Našim hlavním cílem je, aby se lidé mohli potkávat a bavit se. Je úžasné, že na tvorbě kalendáře se podíleli také obyvatelé Hlučína, kteří se ke grafikám Marie Hranáčové vyjadřovali," dodala potěšeně místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová, která přišla s nápadem vytvořit k oslavám založení města právě kalendář, který bude provázet rokem plným oslav.

Ten zahájí velký novoroční ohňostroj na hlučínské štěrkovně. Poté bude během celého roku probíhat řada akcí a s nimi také soutěž o budoucí podobu loga Hlučína.

„Velmi si ceníme historického znaku Hlučína, ale jde o symbol města, který není možné používat u všech aktivit s Hlučínem spojených. Navíc například méně obeznámení návštěvníci si ho s Hlučínem ani nespojí, což je škoda," řekl starosta Hlučína Pavel Paschek s tím, že o logo města se začne soutěžit na začátku příštího roku.

Petr Večeřa