„Z Hlučína jsme obdrželi a zaregistrovali celkem 102 žádostí s požadavkem na příspěvek města ve výši 738 432 korun. Z toho deset žádostí je pod čarou," informovala Hlučín Lucie Hochmanová, projektová manažerka z krajského úřadu.

Město k dotacím od státu přidává svých pět procent. Peníze bere z Fondu rozvoje bydlení, kde je k dispozici pro letošní rok 17,6 milionu korun. „Zájem lidí nás moc potěšil, jsme moc rádi, že občané Hlučína mají takový zájem o výměnu svých starších kotlů za ekologičtější. Pokud by Moravskoslezský kraj uvolnil další peníze na kotlíkové dotace, město Hlučín by to určitě uvítalo," uvedla místostarostka Blanka Kotrlová (ANO).

Lidé, kteří stihli podat svou žádost včas, se nemusejí obávat, že by na ně z fondu nezbyly peníze, protože na rekonstrukce a opravy půjde z již zmíněného fondu pouze jeden a půl milionu korun. Zbylých 16 milionů je tak stále k dispozici pro příspěvek města ke kotlíkovým dotacím.

„Není předpoklad, že by se tato částka vyčerpala ani v případě, že by se kotlíkové dotace dále rozšiřovaly," konstatovala mluvčí hlučínské radnice Ivana Gračková. Nové ekologické kotle by měly pomoci zlepšit kvalitu ovzduší, což je dlouhodobě jeden z problémů, na který občané města upozorňují a který se řešil také na březnovém veřejném fóru.

Petr Večeřa